Máte rádi anální sex? Nestyďte se mluvit o intimních věcech, je to normální. Co o análním sexu říkají lékaři

Análním sexem je označována sexuální aktivita, která zahrnuje vložení penisu do konečníku. Zapojení se do análního styku má jistá rizika, protože konečník je plný nervových zakončení, a jde tak o velmi citlivou oblast, která se snadno poraní. U některých konzumentů análního sexu může být řiť erotogenní zónou, která významně reaguje na sexuální stimulaci. Pro „dávajícího“ partnera zase konečník poskytuje příjemnou těsnost kolem penisu.

Nedostatek oficiálních informací

Protože spousta informací, které o análním sexu kolují, je čistě neoficiálních, Cosmopolitan.com hovořil s lékaři o tom, zda byste se měli nebo neměli zapojovat do této potěšující „hry“. Anální sex má v oblibě až 90 % mužů a zhruba 10 % žen. Proč tomu tak je a zda hrozí nějaká vyšší rizika než při standardním sexuálním aktu, na to lékaři poskytli erudované odpovědi.

V první řadě příjemné

Anální sex je pro mnoho žen tak příjemný, protože naše těla mají opravdu velmi bohatou skupinu nervů obklopujících řitní otvor. Existuje důvod, proč se raději líbáme na rty než třeba na ruce, protože naše rty mají více nervových zakončení. Pokud jde o anální sex, je to v zásadě stejné. Nicméně, pokud nejste ve vzájemně monogamním vztahu, měli byste vždy používat kondomy a lubrikační gely, které mohou snížit riziko přenosu virových infekcí.

Skvělá antikoncepce?

Mnoho žen si užívá anální hrátky nejen kvůli neuvěřitelně zvýšené citlivosti, ale vítají i přidaný bonus, že se nemusí starat o otěhotnění. To ovšem není v žádném případě pravda! „U heterosexuálních párů může dojít k těhotenství i tehdy, pokud se sperma uloží poblíž otvoru do vagíny,“ upozorňuje Vanessa Cullins.

Relativně bezpečné?

„Z lékařského hlediska neexistují důvody, proč nemít anální sex. Jednoduše dodržujte bezpečnější sexuální praktiky, protože jste vystaveni mírně vyššímu riziku sexuálně přenosných infekcí (STI). Musíte si také být vědomi, že nesmíte mít anální sex, a posléze vaginální sex, aniž byste vyměnili kondom,“ říká lékař Michael Krychman, a dodává, „je také vhodné používat spoustu lubrikantu, protože konečník je obvykle mnohem pevnější než vagina a snadněji dojde k jeho poranění.“

Zvýšené riziko karcinomu?

Jeden ze znepokojujících faktů ohledně análního sexu souvisí s přenosem nejčastější pohlavní infekce dneška, takzvaným papilomavirem (HPV). Některé kmeny HPV způsobují rakovinu a při análním pohlavním styku mohou infekce HPV v této oblasti vést až k rakovině konečníku. Podle lékařky Karen Elizabeth Boyle, M. D., FACS lidé, kteří měli anální penetraci s více partnery, jsou mnohem více ohroženi rozvojem karcinomu řiti.

Čtěte také: Sama se čistí a během měsíce se její vůně mění. A další nepříliš známá fakta o vaší vagíně.

Infekce a poranění

Samozřejmě se doporučuje být monogamní a používat kondom i z jiných důvodů. Dalším takovým důvodem, je například riziko infekce E. coli. Mnohem vážnější je zvýšené ohrožení infekcí močových cest, nebo dokonce infekce střev. Často také dochází k opakovanému natržení a poranění svalů konečníku, což může ovlivnit schopnost ovládat pohyby střeva a může mít za následek až fekální inkontinenci nebo neschopnost účinně udržet stolici!

Anální sex a jiná rizika

Další lékařka, Alyssa Dweck, upozorňuje i na jiná zdravotní rizika. Průnik penisu do konečníku často způsobuje nejen povrchové natržení, ale může také tkáň uvnitř konečníku potrhat, což umožňuje bakteriím a virům snadno vstupovat do krevního řečiště. A ačkoli to není běžné, někdy dochází i k vážnějším zraněním, jako je natržení tlustého střeva, které musí být ihned ošetřeno invazivním chirurgickým zákrokem.

Tipy pro bezpečný anální sex

Po vložení penisu do konečníku nevkládejte penis do úst či do pochvy, dokud si partner nevymění kondom nebo se neomyje. Před vložením penisu relaxujte, dejte si teplou koupel a ležte na břiše, abyste usnadnit zavedení penisu. Riziko poranění tkáně je pak minimální. Pokud po análním sexu dojde ke krvácení či výtoku z konečníku nebo si všimnete otoků či hrudek kolem konečníku, ihned navštivte lékaře!

Pokud nechcete ze svého intimního života anální sex úplně vyloučit, k oboustranné spokojenosti v první řadě dodržujte uvedené lékařské tipy!

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT