Máte spoustu energie a nápadů během celého dne, nebo jste unavení a chtěli byste jen spát a spát? Není to lenost, možná trpíte takzvanou nadměrnou denní spavostí

Excessive daytime sleepiness (EDS), neboli nadměrná denní spavost, se vyznačuje ospalostí a velkým úbytkem energie během dne, a to i po přiměřeném nebo dokonce prodlouženém nočním spánku. EDS je obecným označením pro několik poruch spánku, kde je zvýšená potřeba spánku příznakem jiné základní poruchy, jako je například narkolepsie, idiopatická hypersomnie, spánková apnoe nebo porucha cirkadiánního rytmu spánku.

Co to znamená?

Některé osoby s EDS si během dne musí zdřímnout. Nejsou schopny neustále bojovat se stále silnějším nutkáním ke spánku v nevhodných časech, jako je řízení auta, jídlo, či dokonce rozhovory. Jak se nutkání spát zesiluje, schopnost plnit úkoly ostře klesá a často napodobuje intoxikaci. EDS může ovlivnit schopnost fungovat v rodinném, sociálním, profesním nebo jiném prostředí. Správná diagnóza a léčba symptomů a/nebo základní příčiny může pomoci zmírnit takové komplikace.

Nadměrná ospalost

Všichni se někdy cítíme unavení, ale zhruba 20 % populace lze klasifikovat jako osoby s nadměrnou spavostí. Nadměrná denní ospalost je hlavní stížností pacientů, kteří navštěvují kliniky spánku. Lidé trpící tímto problémem se po většinu dní cítí ospalí a stagnující a tyto příznaky často narušují jejich běžnou činnost. N apříklad práci, školu, volnočasové aktivity nebo vztahy. Přestože pacienti s tímto stavem si často stěžují na „únavu“, nadměrná ospalost se od únavy liší.

Únava versus spavost

Nadměrná ospalost není totéž, co únava. Vyznačuje se především nízkou energií a častou potřebou odpočinku, i když při něm postižení nemusí nutně spát. Nadměrná ospalost se také liší od deprese, při které může mít člověk sníženou touhu dělat normální činnosti, dokonce i ty, které si dříve užívali.

Nadměrná ospalost není sama o sobě poruchou. Jde o závažný příznak, který může mít mnoho různých příčin. Pokud se cítíte příliš ospalí, měli byste tomu vy i váš lékař věnovat pozornost. Běžné příčiny bývají spojeny s nevhodnými spánkovými návyky, jako je snížená příležitost ke spánku, nepravidelný spánek nebo vedlejší účinky některých léků, a další důsledky životního stylu a zdravotního stavu.

Co dělat?

U mnoha pacientů je potřeba indikovat různé lékařské testy nebo studie spánku, nejčastěji za použití takzvané „spánkové laboratoře“. Pokud jste často unavení, pracujete méně produktivně, děláte chyby, propadáte se do mikro-spánku nebo se cítíte neschopní těšit se nebo se plně účastnit životních činností, okamžitě navštivte lékaře. Jakmile lékař určí příčinu nadměrné ospalosti, můžete vytvořit plán léčby společně. Většinou to znamená změnu spánkových návyků.

Pokud jste příliš unaveni už velmi dlouhou dobu, může se vám to zdát normální, ale špatný spánek a výsledná nadměrná ospalost mohou mít drastické a dlouhodobé účinky na vaše zdraví (například snížený spánek je spojen s kardiovaskulárními problémy či přibýváním na váze) a projeví se i na vašem myšlení a cítění. Nejde jen o to, že se špatně cítíte, ale vzniká vážné nebezpečí pro vás i ostatní v podobě úrazů či autonehod!

Příčiny

EDS může být příznakem řady faktorů a poruch. Někdy jde „jen“ o nedostatečnou kvalitu nebo množství nočního spánku, nesprávné vyrovnání cirkadiánního rytmu těla s prostředím (například pásmová nemoc či práce ve směnném provozu), ale může se jednat i o závažná onemocnění, jako je narkolepsie, spánková apnoe, klinická deprese, nádory a trauma hlavy, anémie, selhání ledvin, hypotyreóza nebo poškození centrálního nervového systému.

Léčba

Nejlepší způsob, jak zacházet s nadměrnou ospalostí, je řešit její základní příčinu. Často to znamená změnit způsob spánku, zvyky a rutiny. Pokud se u vás vyskytne porucha spánku, jako je spánková apnoe, léčebný cyklus zahrnuje použití přístroje s nepřetržitým přetlakem dýchacích cest (CPAP), který je obvykle nejúčinnějším řešením. Existují však případy, kdy mohou být užitečné i léky. Léky pomáhají též pacientům s narkolepsií, protože je udržují v bdělém stavu po dobu celého dne.

Vhodné přípravky a stimulancia

Zaměstnanci na směny, kteří se během pracovní doby trvale cítí ospalí, mohou mít z léků prospěch také v případě, že přizpůsobení spánkových návyků nepomůže, nebo pokud rotační plány ztěžují spánek příliš mnoho. Používá se například modafinil (Provigil) a armodafinil (Nuvigil), které mění produkci určitých chemických látek v mozku, konkrétně neurotransmiterů jako je dopamin a serotonin. Jinými možnými léky jsou stimulancia, například methylfenidát (Ritalin).

Každopádně, porada se specialistou je nutná! Léky na zvýšení aktivity typu stimulancií mohou být velmi nebezpečné!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu