Máte všechno a víte, že byste měli být také šťastní. Přesto pocit štěstí odkládáte na neurčito

Máte všechno, kromě pocitu štěstí. Žijete spokojený život se všemi věcmi, které dnešní doba nabízí? Ale šťastní nejste. Jak je to možné? A dá se s tím něco dělat?

Předně je třeba říct, že to není nic, co by ostatní nepochopili. Nemusíte si tedy nic vyčítat. Je mnoho lidí, kteří mají ještě víc než vy, a se štěstím jsou na tom hůř.

Copak to jde, nebýt šťastní?

Hodně lidí by se ptalo úplně stejně. Přesto – cítit se šťastní by přeci mělo být úplně jednoduché. O štěstí vycházejí stovky článků a knih, debatují o něm vědci i běžní lidé, slyšíme o něm snad na všech kurzech osobního rozvoje. Dokonce to poslední dobou vypadá, že štěstí je nějaké „divné“. Na místo toho, aby nás motivovalo, spíš nás frustruje, protože „my“ ho nemáme, zatímco všichni kolem nás se tváří, že už ho našli.

Mnoho z nás říká něco na způsob „Jsem vlastně spokojený/á, ale…“. Stále věří tomu, že by jim štěstí přinesl bazén na zahradě, vyšší postavení v práci, víc peněz a tak podobně. Představte si, že všechny ty věci, které následují po onom „ale“, že už byste je měli. A co dál?

Odkládané štěstí

Odborníci mají jednoduchou radu – o štěstí a neštěstí méně přemýšlet, ale o to víc štěstí „dělat“. Nejdůležitější na tom je vědět, co vás činí šťastnými. Terapeuti mají zkušenost s tím, že lidé hledají „cosi“, co je učiní šťastnými. Nebo mluví o tom, co by tak měli udělat, protože to pomohlo jiným lidem.

Opravdu fungují. Právě maličkosti nás činí šťastnými. A stačí třeba chvilka, kdy si můžete nerušeně číst nebo dělat nějaké ruční práce. Jenže lidé nevěří svým zkušenostem, nevěří, že štěstí může být tak jednoduché. Chtějí něco většího a lepšího. A tak místo toho, aby věřili svým zkušenostem, věří svým touhám. Pro většinu lidí je štěstí ukryto právě v tom, co nemají.

Štěstí jako těžká rána osudu

Lidé, které potkalo nějaké neštěstí, vážné zranění dítěte, onemocnění pravděpodobně fatální nemocí nebo jiná životní tragédie, často hovoří o tom, že právě díky tomu „prohlédli“ a začali se na štěstí dívat úplně jinak. Ale štěstí se dá potkat i jinak než krutou ránou osudu. Pomáhá „monitorování“, kdy si, stejně jako například u diety, zapisujete každý den pouze to dobré, co vás potkalo. A na tom už se dá stavět! Vnesete si do života víc těch momentů a setkání, které vás dělají šťastnými.

Štěstí z pohledu reality

Zajímavé je, že lidé si nestěžují, že jsou nešťastní, ale že nejsou šťastní. A to je rozdíl. Lidé jsou například natolik ovlivněni reklamami na snadnost. Ze všech článků, knih a rozhovorů se zdá, že na každého čeká nějaký nepřetržitý proud štěstí, bez starostí a snahy. Často si vůbec neuvědomují, že jejich běžný život, je vlastně šťastný život. Do štěstí musíme něco investovat. Nikoli peníze, ale ochotu pohlédnout na svůj život jinak. A zařídit se podle toho.

Je to práce, děti, možnost mít vztahy jaké chcete, stanovit si vlastní cíle místo těch, které se od vás očekávají, umět dělat jiné věci než ostatní a zvládnout říci svůj názor. A hlavně mít odvahu si přiznat, že vlastně jste spokojení.

Máte odvahu přiznat sobě i ostatním, že jste šťastní? Pak šťastní buďte a užívejte si to. a začněte teď hned!

 

 

Autor: Katka Procházková

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT