Meery (26): Trpěla jsem těžkou poporodní zácpou, nikdo mě na tento stav neupozornil

Meery (26) právě porodila svou dceru. Místo, aby si s ní užívala chvilky, musela třikrát navštívit pohotovost kvůli nesnesitelným bolestem. Až při poslední návštěvě si lékaři uvědomili, že trpí fekální impakcí. Ona si mezitím přála, aby bolest zmizela a manžel se na ni díval stejným způsobem, jako dřív.

Pět dní poté, co jsem porodila svou dceru, jsem ležela stočená v posteli, téměř jsem ani nedýchala, jen trpěla velkými bolestmi. Když jsem volala do nemocnice, abych je seznámila s mým stavem, vysvětlili mi, že je to normální. Jenže já jsem věděla, že to zas až tak normální není. Proto mě manžel už potřetí naložil do auta a vyrazili jsme na pohotovost.

Nebylo mi vůbec příjemné, když mě manžel viděl v takovém stavu

Během cesty jsem se svému muži neustále omlouvala, že mě musí vidět ve stavu, v jakém jsem, stále jsem nosila poporodní vložky, chladící polštářky a z řitního otvoru mi sama od sebe vytěkala ne moc vonící tekutina. Nikdo mě na to nepřipravil. Jistě, věděla jsem, že krvácení a zhojení stehů po porodu chce nějaký čas. Ale já byla dehydrovaná, v křečích a vyčerpaná, naprosto bez života. Téměř dva dny jsem nejedla, nemyla se, nedokázala jsem skrze úpornou bolest nic. Stehy se mi napínaly a celé to okolí bylo bolestivé na dotek.

Kvůli zácpě mi stolice uvízla v konečníku

O hodinu později mě doktor znovu vyšetřil a konečně přišel s novou diagnózou. Ukázalo se, že hemeroidy, jak říkali všichni ostatní, to nebyly. Měla jsem fekální impakci – tvrdá stolice mi uvízla v konečníku nebo tlustém střevě. Tento stav může mít někdy až fatální následky. Lékaři, kteří mě vyšetřovali předtím, předpokládali, že zácpa je po porodu je naprosto normální. Takže mě čekalo vyprázdnění pomocí klystýru.

Manžel byl neustále se mnou

Měla jsem strach, byla jsem schoulená do klubíčka, to jediné mi bolest zmírňovalo. Byla jsem na sebe naštvaná, že mě manžel takhle vidí. On přesto všechno držel v jedné ruce naši malou dceru a druhou rukou mě hladil po vlasech a snažil se mě uklidnit. Gentleman každým coulem, ano, to je můj muž. Nikdy mě nenechal v ničem samotnou.

Málokdo vás upozorní na poporodní bolesti

Poporodní bolest je děsivá realita, na kterou se mnoho matek nepřipravuje – studie ji dokonce spojují s poporodní depresí. A porod taky není pěkný. Plenky, krev, inkontinence, pocit prasklých bradavek, nástřih hráze apod. Ale to všechno vám vynahradí ten malý človíček, který vás tolik potřebuje. Byla tu nová žena – matka, která nutně potřebuje pomoc, protože bolesti jsou nezvladatelné, potřebuje jistotu a neměla by se stydět za něco tak přirozeného jako problém se stolicí.

Několik dní poté, co jsem se vrátila z pohotovosti, jsem ležela na posteli vedle své dcery. Bolest ustoupila a vaginální nástřihy se také začaly hojit. Dcera se mi zrovna vzbudila a zamrkala těmi svými krásnými kukadly. Kdykoliv mě uslyšela mluvit, oči se jí úžasem rozzářily. Uvědomila jsem si, že i já jsem byla tak malá jako ona, že i moje matka si musela projít podobným znepokojením skrze vlastní tělo, stejně jako já. Za své tělo se už nestydím.

Fekální impakce

Každé jídlo se v žaludku rozmělní a prochází střevy. Tento proces se nazývá trávení. Načež stěny vašeho střeva absorbují živiny z potravy. To, co zbývá jako odpad, přechází do tlustého střeva a konečníku. V tomto procesu se občas může stát problém a odpad v tlustém střevě uvízne. Zbytky postupně seschnou, neposouvají se, a blokují tak cestu novému odpadu, čímž vznikne zácpa.

Příznaky fekální impakce:

  • únik tekuté stolice,
  • bolesti břicha,
  • nadýmání,
  • pocit potřeby tlačit,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • bolest hlavy,
  • nevysvětlitelný úbytek na váze,
  • nechutenství,
  • rychlý srdeční tep,
  • dehydratace,
  • rychlé dýchání,
  • horečka,
  • inkontinence.

Prevence:

Jedním ze způsobů, jak zabránit fekální impakci, je zabránit zácpě. Některé nemoci a určité léky ji znemožňují, ale malé změny životního stylu mohou pomoci.

Vyzkoušejte tyto tipy:

  1. Pijte hodně vody každý den, abyste zabránili dehydrataci.
  2. Pijte i jiné tekutiny, jako je např. šťáva z ovoce, káva a čaj, které působí jako přírodní projímadla.
  3. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnná pšenice, hrušky, oves a zelenina.
  4. Snižte příjem potravin s vysokým obsahem cukru, které mohou zácpu způsobit.
  5. Cvičte denně, abyste udrželi váš trávicí systém v chodu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu