Metabolická dieta aneb každému z nás funguje metabolismus jinak, a podle toho bychom se měli stravovat

Dieta vychází z faktu, že lidé na základě svého metabolismu mají různé potřeby makronutrientů, a mají tedy individualizované nutriční potřeby. Každý z nás spaluje kalorie svým vlastním způsobem a vlastním tempem. Zastánci metabolické stravy tvrdí, že lidé mohou být rozděleni do 3 skupin metabolických typů a že by měli jíst právě podle typu svého metabolismu.

Typy proteinů

Lidé tohoto typu mají rychlý metabolismus a mají často hlad. Potřebují dietu, která je bohatá na oleje a vysoce purinové proteiny, jako je orgánové maso, hovězí maso, drůbež s tmavým masem a mořské plody včetně lososa, tuňáka, sledě a mušlí. Lidé „proteinového typu“ mohou jíst také vejce, plnotučné mléko a plnotučné sýry.

Typy karbo

Karbo typy metabolizují pomalu a mají relativně slabou chuť k jídlu. Tyto typy vyžadují stravu s vysokým obsahem uhlohydrátů a nízkým obsahem bílkovin, tuků a olejů. Měli by jíst bílkoviny v podobě krůtího a kuřecího masa a lehčích ryb, jako je treska, okoun či platýs. Důležitá je konzumace nízkotučných mléčných výrobků, hodně zeleniny, ovoce a celozrnných potravin.

Smíšené typy

Smíšené typy mají metabolismus průměrný, a i jejich chuť k jídlu je průměrná. Lidé klasifikovaní jako „smíšené“ typy, by měli jíst smíšenou stravu, která je směsí proteinů s vysokým obsahem tuků, vysoce purinových a nízkotučných proteinů, jako jsou vejce, jogurt, tofu a ořechy. Tento typ vyžaduje stejné poměry proteinů, tuků a uhlohydrátů.

Není vhodné pro každého

Dodržování diety není vhodné, pokud máte zdravotní obtíže. Zejména lidem s onemocněním ledvin, srdce či s diabetem by metabolická dieta mohla uškodit! Vhodnost stravy vždy konzultujte s lékařem!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu