Migrénu zažene řimbaba

Řimbaba bývá nazývána také jako kopretina římská. Jedná se o trvalku, mnohdy až 1 metr vysokou, s menšími bílými květy se žlutým středem. Planou řimbabu najdete na loukách, jinak se odedávna pěstuje v zahrádkách jako léčivá bylinka. Nejlépe se jí daří na teplých a slunných stanovištích, a to i v květnících či truhlících na balkonech či za okny.

Jak řimbaba pomáhá?

Léčitelé si této byliny cenní zejména pro její analgetické účinky, díky nimž dokáže velmi dobře tlumit bolest. Těm, kdo trpí migrénou, nejlépe pomůže nálev nebo tinktura. Tinktura je silnější a při migréně se užívá v množství 10 kapek při nastupující bolesti hlavy, potom každou ½ hodinu 10 kapek, a to až do vymizení bolesti nebo do celkového počtu 50 kapek. Jako prevence migrény se doporučuje jíst jeden čerstvý lístek rostliny denně, při samotné léčbě pak sníst maximálně 5 lístků za den.

Řimbaba pomůže při všech typech bolesti hlavy, ulevuje při menstruačních potížích, uvolňuje křeče svalového i nervového původu a snižuje horečku. Působí protirevmaticky a užívá se také na podporu trávení.

Získat ji lze snadno a rychle

V lékárnách a především ve specializovaných obchodech můžete zakoupit řadu přípravků, které kopretinu řimbabu obsahují, většinou v kombinaci s dalšími zdraví prospěšnými bylinkami, vitaminy či minerály. Vybrat si můžete kapky, tablety i sušenou nať nebo mast. Mnohé přípravky si ovšem můžete vyrobit také doma, obzvláště pokud si řimbabu sami pěstujete.

Co si z řimbaby můžete vyrobit:

  • Čaj

Čaj si připravíte jednoduše a standardním postupem – 1 až 2 lžičky sušených listů           řimbaby přelijete ¼ litru vroucí vody a necháte chvíli louhovat. Poté slijete a můžete        popíjet.

  • Tinkturu

Tinkturu vyrobíte tím způsobem, že láhev (nesmí být z tmavého skla) do jedné pětiny naplníte nadrobno nakrájenou čerstvou natí bylinky a zalijete ji lihem. Použít můžete vodku, slivovici či jiný čistý alkohol. Poté uzavřenou sklenici nechejte asi 1 měsíc louhovat na slunném místě. Denně protřepávejte, slijte přes filtr a tinkturu máte hotovou. Při běžné bolesti se užívá 3 x denně 30 kapek.

  • Mast

Čerstvou kvetoucí nať nakrájejte najemno nožem a upěchujte do tří čtvrtin keramického hrnku. Vše zalijte vařícím vyškvařeným sádlem nebo lanolinem až k okraji hrnku. Po vychladnutí uložte na 24 hodin do lednice, poté opět rozehřejte, aby mast byla tekutá a přes jemné sítko sceďte. Posléze zhruba hodinu za stálého míchání mast povařte, aby se odpařila voda. Znovu nechejte vychladnout, uložte na týden do ledničky a ihned poté můžete mast používat.

A až vás migréna skolí příště, určitě si vzpomeňte na pohádky a na řimbabu zvlášť!

 

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu