Minerální oleje v kosmetice. Ohrožují zdraví a krásu pokožky

Při zkoumání podrobného složení kosmetického produktu vás může zaskočit hned několik škodlivých látek, které by do kontaktu s pokožkou neměly v žádném případě přijít. Jedná se například o stále připomínané parabeny. Pro některé ale může být překvapením, že se nebezpečí skrývá i v podobě minerálních olejů.

Olej získávaný chemickou cestou

Pod pojmem „minerální olej“ si nepředstavujte prospěšnou složku. Naopak se totiž jedná o chemický produkt, který vznikl syntetickou cestou při zpracování ropy. Díky své dostupnosti je využíván v mnoha konvenčních produktech, jako jsou krémy, balzámy na rty a mnoho dalších. Při nanášení těchto látek na tělo přestává pokožka fungovat přirozeným způsobem. Nedýchá, póry se ucpávají a mazové žlázy pracují zmateně.

Studie se v názorech liší. Pokud jsou zkoumány čistě samostatně minerální oleje, docházejí odborné články k závěru, že jsou pro člověka zcela bezpečné, a to v množství, které určuje Evropská unie. Jak ovšem tvrdí podrobnější studie, v minerálním oleji se mohou objevit tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty se v uhlí a ropě přirozeně vyskytují a jejich schopnost vyvolávat kožní nádory je prokázaná.

Přísná pravidla při zpracování

Dobrou zprávou pro všechny milovníky kosmetiky je skutečnost, že Evropská unie velmi přísně kontroluje zpracování minerálních olejů. To ovšem platí u místních výrobků. Pokud si kosmetiku pořídíte v cizině nebo se rozhodnete pro koupi produktu, jehož ingredience jsou získávány mimo kontrolovaný prostor, vystavujete svou kůži riziku.

Omezte výrobky s příměsí minerálních olejů

Evropská unie sice koriguje množství této látky v jednotlivých produktech, ale to nezaručuje, že jich během dne nepoužijete vícero. Proto Ministerstvo zdravotnictví před touto látkou varuje a označuje ji jako možnou příčinu poškození jater, hrozbu pro imunitní systém, lymfatické uzliny a také jako karcinogen. Máte-li možnost, sáhněte raději pro přírodním produktu, který využívá bezpečnější formy olejů, které naopak vaši pokožku vyživí.

Zdroj: Chemicalsafetyfacts.com, Onlinelibrary.wiley.com, Bezpecnostpotravin.cz

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu