Mladá žena pracovala jako učitelka a byla zcela zdravá. Devicova choroba jí ale obrátila život naruby

Savannah byla normální mladá žena, jež pracovala jako učitelka. Když loni v létě onemocněla Devicovým syndromem, ještě netušila, jak moc jí to změní život. Nyní se potýká s chronickými bolestmi, je téměř slepá a čeká na léčbu, která by jí mohla pomoci. Výsledek je však i nadále nejistý.

Šlo to rychle

Savannah se loni v létě přitížilo, zašla si k lékaři a byla jí diagnostikována chronická bolest. Až na podzim se dozvěděla, že trpí také NMO, tedy Devicovým syndromem. Postup nemoci byl rychlý, žena je dnes téměř slepá. I když stále doufá, že se jí zrak vrátí, jisté to není. Kromě toho se přidaly i další obtíže, jako bolesti celého těla a problémy s nervovou soustavou.

Žena je závislá na pomoci druhých. Lékaři ji léčí infuzemi a snaží se jí ulevit od nesnesitelných bolestí – na pravidelné infuze již bude žena odkázána až do konce života. O práci učitelky si tak už může nechat jen zdát. Z mladé a aktivní ženy se během chvíle stala nemocná a bezmocná bytost.

Lékaři tápají a objevují

Zatím se terapie točí kolem podávání kortikosteroidů, jenže léčba je dlouhá a má nejisté výsledky. Většina pacientů s touto chorobou se stává plně invalidními – a nemoc postupuje rychleji než roztroušená skleróza, ke které je NMO choroba přirovnávána.

Savannah se ale nevzdává a čeká na další léčbu s nadějí, že to dopadne dobře.

zdroj: The Sumaira Foundation for NMO, WikiSkripta,

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu