Modřiny nemusí vždy být pouze následek bouchnutí nebo pádu. Čím mohou být způsobeny?

Nejčastěji vznikají tím, že do něčeho narazíme nebo upadneme. Úderem či nárazem dojde k poškození drobných cév pod kůží a výsledkem je modřina. Ta se obvykle neobjeví hned, ale většinou za den či dva. Postižená oblast nejprve zčervená nebo zfialoví. Jakmile začne proces hojení, začne pohmožděné místo hnědnout, zelenat nebo žloutnout. Někteří lidé jsou ale ke vzniku modřin náchylnější než jiní a modřiny se u nich objevují i bez zjevných příčin. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto na první pohled bezdůvodného tvoření modřin a co mohou naznačovat?

Vliv věku, pohlaví i životního stylu

Ne vždy je snadná tvorba modřin důvodem k panice. Nejčastěji je důvodem přirozeně oslabená cévní stěna. Na její tloušťku má vliv věk, pohlaví i genetika. Stěny cév se s přibývajícím věkem stávají přirozeně křehčími.  U žen hraje roli též produkce hormonu estrogen a to, že jejich kůže je přirozeně slabší a méně pevná než ta mužská. V neposlední řadě tvorbě modřin napomáhá i životní styl, dlouhodobé stání či sezení cévám neprospívá a kromě křečových žil může být  důsledkem i snazší tvorba modřin.

Vliv nedostatku vitamínů

Na vzniku bezdůvodných modřin se podílí také nedostatek určitých vitamínů. Z vitamínů je to především nedostatku vitamínu C. V tom případě tak může situaci zlepšit zvýšená konzumace potravin či doplňků stravy, které obsahují kyselinu askorbovou. Kromě toho se doporučuje i zvýšení příjmu rutinu, zvaného též  vitamín P, který prokazatelně pomáhá zvýšit elastičnost cév. Můžeme ho nalézt například v pohance, chřestu, jablkách, rajčatech či citrusech.

Vliv léků

Na tvorbu zvýšenou tvorbu modřin mají vliv také některé léky. Jedná se především o léky na ředění krve nebo léky, které se používají při léčbě artritidy. Známý je také negativní vliv kortikoidů, které při dlouhodobém používání prokazatelně oslabují cévní stěnu. Snazší tvorba modřin byla prokázána i jako vedlejší účinek některých antidepresiv či léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou, například acylpyrinu či aspirinu, nebo ibuprofen.

Vliv onemocnění

I když ve většině případů bezdůvodné modřiny neznamenají vážný zdravotní problém, přesto se je nevyplácí zcela podceňovat. Mohou být i jedním z příznaků onemocnění cév nebo krve. Jde především o poruchy srážlivosti krve, jako je hemofilie nebo von Willebrandova choroba. Byla prokázána též souvislost mezi tvorbou modřin a leukemií.

Zdroj: healthline.com, rxlist.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu