Můj imunitní systém napadá tkáně, lékaři zpočátku tvrdili, že trpím úzkostmi

Prvotní příznaky se u mne projevily ve dvaceti letech. Tehdy se mi lymfatické uzliny v podpaží a na boku obličeje výrazně zvětšily. Lékař mě poslal na biopsii, která ale nic neprokázala a symptomy odešly tak rychle, jak se objevily.

Po operaci žlučníku se mi ulevilo, ne však na dlouho

Za dalších deset let se uzliny opět zvětšily, jenomže tentokrát je doprovázely bolesti hlavy, potíže s trávením, nevolnost, bolesti kloubů a svalů. Prošel jsem řadu testů, ale žádný lékař si se mnou nevěděl rady. Jediné, co se zjistilo, byla nesprávná funkce žlučníku – po jeho odstranění se můj stav zlepšil.

O několik let později jsem se jednoho rána probudil a cítil jsem divné brnění po celém těle. Bylo to, jako bych najednou ztratil všechny své síly – nemohl jsem chodit nebo dokonce nést svého 2letého syna po schodech. Lékaři mě vyšetřovali na všechno, včetně roztroušené sklerózy a lupusu. Výsledky byly opět negativní.

Navštívil jsem nespočet lékařů, až ten poslední přišel na to, co mi doopravdy je

Moje příznaky se zhoršily a bolesti a slabost svalů přetrvávaly, dopadlo to tak, že jsem musel odejít z práce. Navštěvoval jsem jednoho specialistu za druhým, jediné, co jsem slyšel, že se jedná o úzkost, jenž vyvolává všechny tyto stavy. Na Google jsem našel poslední šanci, interního lékaře Louise Malinowa.

Návštěvy u soukromého lékaře nejsou nejlevnější, ale jeho péče je k nezaplacení

Na prvním sezení mě nový lékař zcela vyslechl. Nařídil další laboratorní vyšetření a pečlivě zkoumal lékařské zprávy. Nakonec přišel s diagnózou – nediferencované onemocnění pojivové tkáně (UCTD). Toto onemocnění postihuje pojivové tkáně, které drží tělo pohromadě. A protože UCTD nemá přesnou definici, neexistuje pro ni ucelená a osvědčená léčba.

V mém případě Dr. Malinow zahájil protizánětlivou dietu a doporučil mi do své stravy zakomponovat suroviny s protizánětlivými vlastnostmi, jako jsou bobule, tmavá zelenina, ořechy, extra panenský olivový olej, ryby a tmavá čokoláda. Doporučil mi chodit na fyzioterapii a také návštěvu revmatologa.

Dnes se cítím mnohem lépe než před třemi lety. Není to sice stoprocentní, ale dokážu se mou nemocí mnohem lépe vyrovnat než předtím.

Tento příběh byl sepsán na základě článku publikovaném v magazínu Health.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT