Muž si všiml podivných lézí na kůži, byla to rakovina

Nový případ zveřejněný v New England Journal of Medicine popisuje stav muže středního věku s rakovinou tlustého střeva, který navzdory návštěvě dermatologické kliniky pro případ pásového oparu zjistil, že se jeho rakovina skutečně rozšířila na povrch kůže.

Muž si všiml zvláštní barvy kůže na břiše

Pacient, 59letý muž s metastatickým karcinomem tlustého střeva, vyhledal lékařskou pomoc po tom, co se mu vytvořily nepřirozené a bezbolestné kožní léze. Ty se začaly tvořit kolem velké jizvy na břiše z předchozí operace, kdy pacientovi byla odstraněna část tlustého střeva. Stejný řez byl použit k provedení resekce jater a cholecystektomie (odstranění žlučníku) po počátečním postupu.

Celých 10 měsíců trvalo, než se odhodlal navštívit odbornou pomoc

Lékař, jenž muže vyšetřoval do zprávy uvedl, že léze byly pevné, vesikulární, barvy růžové až fialové. Muž také vykazoval ascites neboli abnormální nahromadění tekutin v břiše. Po biopsii kůže lékaři potvrdili, že rakovina tlustého střeva u muže metastázovala do jeho kůže a pacientovi byla diagnostikována metastazující adenokarcinom tlustého střeva.

Výskyt rakoviny, která se šíří z vnitřních orgánů člověka na kůži – známá jako kožní metastáza – je vzácná, ale vyskytuje se zhruba u 4–6 % případů kolorektálního karcinomu, tvrdí Eric Johnson, MD, kolorektální chirurg na klinice Cleveland.

Rakovina se dostala z tlustého střeva až na kůži kolem jizvy

Celkově lze říci, že k šíření rakoviny – označované jako metastázy – může podle Amerického Národního onkologického institutu (NCI) dojít řadou kroků. Zpočátku mohou rakovinné buňky růst do tkáně nebo ji mohou napadnout. Odtud se tyto buňky mohou šířit stěnami blízkých lymfatických uzlin nebo krevních cév, kde mohou začít cestovat lymfatickým systémem a krevním oběhem do jiných částí těla. Tyto rakovinné buňky se mohou zastavit na kterémkoliv jiném místě po těle, kde může dojít k tvorbě nádoru.

Během operace tlustého střeva došlo k přenosu rakovinných buněk do kůže

Jenže zmiňovaný muž zažil jiný typ metastáz – konkrétně prostřednictvím kontaktu nádorových buněk s vnější pokožkou člověka. „Pokud operujete pacienta s rakovinou tlustého střeva, nádor extrahujete. Při tom může dojít k implantaci buněk do kůže,“ říká říká Dr. Johnson. Proto je nejčastějším místem kožních metastáz v adenokarcinomu tlustého střeva kůže na břichu nebo kolem chirurgických jizev, jak bylo vidět v tomto případě. Případová studie z roku 2017 také vysvětluje, že kožní metastázy u rakoviny tlustého střeva se obvykle vyskytují během prvních dvou let po resekci primárního kolorektálního nádoru.

Aby se tomuto rozšíření zabránilo, chirurgové často používají zařízení, které se během chirurgického zákroku umístí kolem otvorů ran, aby došlo k zastavení šíření rakoviny z orgánů na kůži. A právě to mohl být kámen úrazu, při tehdejší operaci pacienta zřejmě nedošlo k použití těchto ochranných zařízení.

I když byl muž hospitalizován, bohužel, pět měsíců po své nové diagnóze zemřel.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu