Muž trpí vzácnou chorobu zvanou dermatomyozitida. Jak se nemoc projevuje?

Každý z nás ví, co jsou drobné rány a poranění na rukou, které jsou nejčastěji způsobeny domácími pracemi nebo jinými každodenními činnostmi. Jsou ale i případy, kdy se rány na rukou začnou vyskytovat i bez poranění. O tom se sám přesvědčil jeden muž z USA, který trpí vzácnou chorobou.

Nejdříve vyrážky, poté dušnost

Případ popisuje příběh 48letého pacienta, kterému se na rukou začala tvořit drobná poranění. Muž uvedl, že šest měsíců před návštěvou dermatologa pociťoval dušnost. Po vyšetření hrudníku ultrazvukem lékaři odhalili, že muž zřejmě trpí zápalem plic, konkrétněji typem dermatomyositis, jenž postihuje každého desátého člověka z milionu.

Postižené jsou zejména svaly

Specifický typ dermatomyozitidy, kterou muž trpěl, byla dermatomyositida spojená s proteinem 5 (anti-MDA5) a s diferenciací melanomu. Dermatomyositida je obecně porucha, která postihuje svaly a patří do skupiny stavů zvaných zánětlivé myopatie (myopatie je onemocnění, které způsobuje nesprávné fungování svalových vláken.)

Hlavním znakem nemoci je kožní vyrážka

„Příznaky dermatomyozitidy se mohou objevit náhle nebo se vyvinout v průběhu týdnů či měsíců,“ vysvětluje americké Informační centrum pro genetické a vzácné nemoci (GARD). Mezi příznaky dermatomyositidy patří chronický zánět svalů a svalová slabost. Nejznámějším příznakem je podle GARD specifický typ kožní vyrážky spojený se slabostí svalů.

Vyrážka způsobená dermatomyozitidou má modrofialové nebo červené zabarvení a objevuje se zejména na místech, kde se klouby či svaly ohýbají, například víčka, lokty, prsty na nohou i na rukou apod. Ovšem vyrážka se může objevit i na horní části hrudníku, ramenech, zádech, obličeji a krku a je doprovázena otoky.

Nemoc postihuje jak děti, tak dospělé

Dospělí s tímto stavem mohou trpět slabou horečkou a také ztratit na váze. Dermatomyositida je obvykle spojena s intersticiální plicní chorobou, což je skupina stavů, které mohou způsobit zjizvené plicní tkáně. Nemoc může zasáhnout také kohokoliv v jakémkoliv věku, ovšem nejčastěji postihuje lidi ve dvou věkových skupinách – děti ve věku od 5 do 15 let a starší ve věku 14 až 60 let.

Na toto onemocnění neexistuje žádný lék, ale symptomy lze léčit. Zmiňovaný muž byl léčen imunosupresivními a imunomodulačními terapiemi – klíčem je změna imunitního systému, aby došlo k obraně proti škodlivým vlivům. Rány se uvedenému muži hojily pět měsíců, během té doby také jeho plicní příznaky zmizely.

Zdroje: Health.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu