Muž vyhledal lékařskou pomoc kvůli vysokým horečkám a černým prstům na končetinách

Starší muž navštívil svého lékaře, protože měl vysokou horečku, byl malátný a stěžoval si na bolest a změnu barvy na prstech rukou a nohou, což se během dvou týdnů zhoršilo. Lékař ve zprávě popsal, že prsty byly zbarveny do téměř černé barvy, ruce měl plné modřin a lézí.

Laboratorní testy odhalily naprosto normální funkci ledvin a jater, ale ukázaly, že tento 84letý muž vykazuje zvýšenou hladinu C-reaktivního proteinu, což je známkou toho, že v těle se vyskytuje zánět.

Existovalo hned několik verzí, konečnou diagnózu potvrdila až biopsie

Zpočátku všechny napadlo, že se jedná o nekrózu tkání v prstech. Mezi další možnosti lékaři zařadili také infekci, arteriální embolii a poruchu srážlivosti krve. Pacient byl testován na tyto a další možné nemoci, přičemž všechny výsledky byly negativní. Poslední možností byla vaskulitida, což je stav, kdy imunitní systém člověka útočí na jeho krevní cévy a způsobuje zánět, co postupně sílí a oslabuje stěny tepen.

To může mít za následek nízkou proudivost krve v končetinách, která způsobuje, že ruce a nohy začnou pomalu odumírat. Po provedení biopsie se domněnka lékařů potvrdila.

Vaskulitida se musí okamžitě léčit

Pacientovi byla diagnostikována polyarteritis nodosa, forma vaskulitidy, která postihuje středně velké cévy. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u mužů ve věku 40 až 50 let, ale výjimkou nejsou také ženy. Polyarteritis nodosa je podle lékaře Johna Hopkinse téměř vždy smrtelná, pokud se včas nezačne léčit.

Zmiňovanému muži byl podán imunosupresivní lék azathioprinem a zčernalé části prstů mu lékaři amputovali. Naštěstí zbývající prsty na rukou a nohou se uzdravily.

Zdroj: Health, Wikiskripta | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT