Muž vyhledal pomoc při 12hodinové erekci. Co způsobuje a jak léčit priapismus?

I Když je marihuana v mnoha státech legální, neznamená to, že je neškodná. O tom ví své i mladý muž, který si zažil její nepříjemné vedlejší účinky – nežádoucí a dlouhá erekce, jež ho donutila se vydat na pohotovost. Co stálo za jeho problémem? A podařilo se mladého muže vyléčit?

V novém případu zveřejněného v časopise Journal of Cannabis Research vědci podrobně popisují příběh 32letého muže z Gruzie, který se vydal na pohotovost, když jeho erekce přetrvávala jeden den 12 hodin a týden na to 6 hodin v kuse. Při prohlídce lékaře byl jeho penis vztyčený a oteklý. Lékařům řekl, že již několik měsíců kouří marihuanu, konkrétně dvě hodiny před každou dlouhou erekcí.

Naštěstí vyhledal lékařskou pomoc

Pro tak dlouhodobou erekci existuje i lékařský termín – priapismus, jenž popisuje erekci trvající déle než čtyři hodiny a nesouvisí se sexuální aktivitou. Priapismus může být nebezpečný, naštěstí byl muž chytrý a včas vyhledal lékařskou pomoc. Když je krev v penisu uchovávána déle jak 12 hodin, tkáně jsou zbaveny kyslíku a mohou se poškodit, což ovlivňuje budoucí erekce.

Nic nenaznačovalo k důvodu priapismu – pouze marihuana

Muž také lékařům potvrdil, že nemá žádné nemoci zvyšující jeho riziko priapismu, včetně srpkovité anémie (tento stav ovlivňuje molekuly hemoglobinu v červených krvinkách dodávající kyslík co celého těla). Rovněž nebral žádné léky na krevní tlak nebo psychiatrická onemocnění, která by mohla být také důvodem dlouhých erekcí. V podstatě neexistoval žádný jiný důvod pro jeho priapismus kromě zlozvyku kouření marihuany.

Těmito stavy trpěl už v dospívání

Také se přiznal, že tyto dlouhotrvající erekce pro něj nebyly nové. V době teenagerského věku často kouřil marihuanu a erekce trvala i čtyři hodiny. Ve dvaceti letech s marihuanou skončil a jeho podivné dlouhé erekce přestaly. Před šesti měsíci, kdy začal znovu marihuanu kouřit, se však vrátily. „Za posledních šest měsíců jsem jich měl nejméně tucet, ale všechny do čtyř hodiny odezněly,“ popisoval svůj stav.

Sloučeniny marihuany mohou ovlivnit nervový systém

Autoři studie se shodli, že se jedná o první případ priapismu, jenž je spojený s užíváním marihuany a existuje několik důvodů, proč by marihuana mohla hrát hlavní roli. Psychoaktivní sloučeniny v marihuaně, které interagují s kanabinoidními receptory, mohou ovlivnit nervovou dráhu umožňující tělu ztratit či vyvolat erekci. Kanabinoidy mohou také přímo ovlivnit krevní cévy nebo vést ke vzniku krevní sraženiny.

Muž byl úspěšně vyléčen pomocí jemné jehly. Tu lékaři zavedli přímo do penisu, a podali mu tak lék zvaný fenylefrin. Po chvilce se jeho penis zase vrátil do původního, ochablého stavu. Vědci studii ukončili tím, že marihuana je mezi lidmi oblíbená a podobných případů může být na světě stovky – ne-li víc.

Priapismus

K erekcím nemůže dojít bez řádného průtoku krve. Normálně, když se muž probudí, se tepny v pánvi a penisu uvolní a rozšíří, a tím tak přinesou více krve do tkání v penisu. Současně se uzavírají chlopně v žilách, zachycují krev a způsobují erekci. Po ukončení vzrušení se žilní chlopně otevřou, krev vytéká a penis se vrátí do svého obvyklého stavu.

Průtok krve, který není normální, může způsobit priapismus, erekci, která trvá déle než 4 hodiny, je obvykle bolestivá a může nastat bez sexuálního vzrušení.

Léčba priapismu:

Cílem jakékoliv léčby stavu je, aby erekce co nejdříve ustoupila.

  • Ledové zábaly – mohou snížit otok vyvolaný přítokem krve s vysokým průtokem.
  • Odstranění krve – poté, co lékař znecitliví penis, použije jehlu k odsátí krve z oblasti, aby zmírnil tlak a otok.
  • Léky – pro priapismus s nízkým průtokem může lékař do penisu aplikovat léky nazývané alfa-agonisty. Zeslabují krevní cévy, přinášejí méně krve do oblasti a zmírňují otoky.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu