Muž zemřel poté, co se v jeho srdci usadily kvasinky

76letému muži byla diagnostikována anamnéza „městnavé srdeční selhání“ – stav, kdy je srdce příliš slabé na to, aby pumpovalo krev tak, jak by mělo. Pacient kvůli zhoršenému dýchání navštívil pohotovost.

Příznaky, které pacient vykazoval, byly naprosto typické

Tento nemocný muž byl devět měsíců předtím, než navštívil lékaře, na chirurgickém zákroku, kdy mu lékaři nahrazovali transkorteterovou aortu. Cílem bylo opravit poškozenou srdeční chlopeň umístěním protetické chlopně. Lékaři ho podrobili dalším vyšetřením, zjistili, že má horečku 39 stupňů Celsia a srdeční vyšetření odhalilo systolický srdeční šelest, což jsou zvuky, které vydává srdce při jeho stažení.

Bílé krvinky odhalily skutečný původ jeho problémů

Po rentgenu hrudníku lékaři předpokládali, že pacient má plicní edém, což je stav, kdy se v plicích vyskytuje tekutina. Ovšem tuto domněnku zavrhli poté, co dostali výsledky jeho krve. Ty poukazovaly na to, že má muž vysoký počet bílých krvinek, což znamená, že se v těle vyskytuje nějaká nemoc. Také vysoká hladina C-reaktivního proteinu ukázala, že se v těle nachází zánět – v tomto případě vyvolaný kvasinkou Candida parapsilosis.

Problémem se stala i jeho umělá chlopeň

Muž musel projít dalšími testy. Ty ukázaly, že velké množství kvasinek způsobilo jakousi překážku chlopně. Pacientův stav zvaný endokarditida protetické chlopně nastává, když je infekce srdeční chlopně infikována. Dýchavičnost může znamenat mnoho různých věcí, ale situace tohoto muže byla ojedinělá v tom, že měl protetickou chlopeň.

Tělo ženy je poseto víc jak tisíci nádory, lidé se jí bojí a štítí, není však důvod.

Pacient byl léčen antimykotiky pro infekci kvasinkami a podstoupil chirurgický zákrok za účelem výměny chlopně. Tento boj bohužel prohrál. Po operaci se mu do rány dostala infekce a čtyři týdny po opuštění nemocnice byl znovu přijat s pneumonií. Dva měsíce na to zemřel.

Zdroj: Health, WikiSkripta | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu