Může úzkost způsobit či zhoršit pálení žáhy?

Každého z nás čas od času pálí žáha. Pokud se tento problém stane chronickým, může se jednat o gastroezofageální refluxní chorobu. Kromě tučných, kořeněných či smažených jídel a specifických potravin, může pálení žáhy souviset také s těhotenstvím, užíváním některých léků či infekcí bakterií helicobacter pylori. Ukazuje se, že u mnoha lidí je velkým spouštěčem také stres a úzkost.

Pálení žáhy a úzkost

Překvapivě velké množství osob trpících refluxní chorobou jícnu má také úzkosti. Studie v časopise Journal of Neurogastroenterology and Motility analyzovala zdravotní údaje o více než 19 000 osobách a zjistila, že u osob s refluxní chorobou jícnu je úroveň úzkosti výrazně vyšší. Vztah mezi refluxní chorobou jícnu a úzkostí je složitý a cyklický. Pokud máte nepohodlí kdekoli v těle, je to stresující, a tento stres pak může zhoršit to, co se již děje fyzicky.

Co je příčinou souvislosti?

Ve hře je mnoho faktorů a mechanismů, které mohou vysvětlovat souvislost mezi úzkostí a refluxní chorobou jícnu, zejména pokud jde o účinky stresu na trávicí trakt. Prvním z nich je, že úzkost může snižovat tlak na dolní jícnový svěrač, svalový pás na dně jícnu, který umožňuje průchod potravy a tekutin do žaludku. Když se tento svěrač abnormálně uvolní, žaludeční kyselina může proudit zpět jícnem a způsobovat pálení žáhy. Stres způsobený úzkostí může také ovlivnit stahy probíhající v jícnu, které pohánějí potravu směrem do žaludku. Pokud jsou tyto stahy nepravidelné, může to vést k refluxu. V neposlední řadě může vysoká hladina stresu a úzkosti zvýšit produkci žaludeční kyseliny.

Další výzkumy naznačují, že pacienti s psychickými problémy, jsou často citlivější na malé změny v trávicím traktu. Například studie publikovaná v časopise Surgical Endoscopy zkoumala více než 200 pacientů, kteří měli podezření na refluxní chorobu jícnu. Následně se sledovala hodnota pH v jícnu každého pacienta, protože kyselá hodnota pH je běžným ukazatelem refluxní choroby jícnu. Ukázalo se, že téměř polovina pacientů, kteří uvedli, že trpí úzkostí a depresí, měla normální hodnoty pH v jícnu, což znamená, že s největší pravděpodobností refluxem netrpí.

Znamená to tedy, že pacienti přeháněli problémy, které pociťovali, nebo pociťovali příznaky akutněji? Spíše to druhé. U pacientů s úzkostí a depresí nebo jinými psychickými problémy se totiž projevuje zvýšená ostražitost nebo přecitlivělost na pocity bolesti.

Tipy pro zvládání refluxní choroby jícnu a úzkosti

Některé změny životního stylu mohou pomoci zmírnit příznaky refluxu, například:

  • vyhýbání se běžným spouštěcím potravinám a nápojům, jako jsou tučná nebo smažená jídla, citrusy, čokoláda, máta, česnek, cibule, kofein a alkohol
  • jíst častěji a menší porce
  • vyhýbání se polehávání po jídle
  • nenosit přiléhavé oblečení
  • přestat kouřit

Kromě těchto kroků k léčbě fyzických příznaků by součástí léčebného plánu mělo být také nalezení způsobů, jak zvládat stres a úzkost. Ty mohou zahrnovat kognitivně-behaviorální terapii, meditaci, relaxační techniky či hypnózu. Tyto metody mohou snížit zátěž centrálního nervového systému a pomoci s regulací detekce příznaků. Pokud totiž pacient detekuje věci, které se dějí v důsledku rozvinuté přecitlivělosti, nebudou například léky určené na léčbu refluxu tak účinné.

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, jnmjournal.org, link.springer.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu