Mužská plodnost bude do budoucna výrazně klesat, tvrdí specialistka Shanna Swan

Kliniky provádějící umělé oplodnění se v poslední době stávají čím dál více populární, jelikož mnoho párů má problémy počít dítě přirozenou cestou. Na zvyšující se neplodnost převážně u mužů upozorňuje profesorka medicíny Shanna Swan, která tvrdí, že v budoucnu by mohlo být daleko hůř, a to nejen kvůli nezdravému životnímu stylu, ale také všudypřítomným plastům v našem životě. 

Dlouhodobý výzkum

Profesorka, působící na lékařské fakultě Mount Sinai v New Yorku, zasvětila výzkumu plodnosti velkou část svého života a nyní světu přednáší spoustu výsledků svých studií. Ukázalo se totiž, že za posledních čtyřicet let klesla schopnost mužů plodit potomky až o polovinu. Tyto poznatky donutily také Shannu k tomu, aby zkoumala příčiny, které k takovému stavu vedou. 

Proč mužská plodnost klesá

Celých dvacet let zkoumal celý tým v čele s profesorkou různé chemikálie a jejich vliv na zdraví  a plodnost mužů. Zatím se viní především odkládání početí na pozdní věk nebo životní styl. Profesorka ale tvrdí, že svůj podíl nesou také chemické látky, které jsou v našem životě téměř všudypřítomné. 

O jaké chemikálie se jedná?

Některé chemické látky mohou v těle napodobovat chování hormonů, a tím způsobit, že jich ve skutečnosti bude nedostatek. Především se jedná o ftaláty, které se využívají k výrobě měkkého plastu. Ten se ovšem často  používá k balení mnoha druhů potravin. Látky, které se z plastů do potravin uvolňují pak v těle snižují hladinu testosteronu, a tím také mužskou plodnost. Podobné dopady mají plasty také na ženy, které se díky tomu dostávají dříve do puberty, snižuje si jim libido a v některých případech předčasně selhávají vaječníky. 

Jak vidí profesorka situaci do budoucna 

Shanna Swan se nejvíce obává toho, že nebudou provedeny potřebné kroky k omezení produkce těchto látek. V takovém případě by se mohla plodnost mužů výrazně snižovat i do budoucna. Potravinový průmysl podle profesorky potřebuje zdravější látky a méně chemikálií.

Zdroj: Theguardian.com

Autor: Tereza Hotovcová
ZAVŘÍT