Mýty spojené s koronavirem, na které odborníci nejčastěji upozorňují

Internetem, ale i dalšími médii se od začátku světové pandemie šíří řada dezinformací. Ta mohou laickou veřejnost zmást, ale v horším případě některým jedincům i ublížit. Světová zdravotnická organizace proti těmto dezinformacím aktivně bojuje a snaží se veřejnost informovat. Podívejte se na nejčastější mýty, na které můžete v online prostoru narazit a je třeba si na ně dát pozor.

Přenášejí koronavirus komáři?

Odpověď je jednoznačně záporná. Zatím totiž neexistuje žádný případ, kdy by bylo potvrzeno nakažení pacienta hmyzem. Zdá se, že zatím koronavirus do takové mutace nedošel a můžeme si tedy jen přát, aby to tak zůstalo i nadále. Komáři ovšem mohou představovat jiná rizika. Proto se takovému hmyzu vyhýbejte i přes to, že od něj nemůžete chytit koronavirus.

Pomáhá v boji proti viru alkohol?

Opět se jedná o velmi nebezpečnou dezinformaci. Žádný z alkoholických nápojů není schopen tělo vyléčit. Raději se proto spoléhejte na mytí rukou, používání dezinfekce a omezení sociálního kontaktu. Jakmile se nakazíte, raději alkohol vynechte a nezatěžujte tělo zbytečně toxickými látkami. Alkohol možná otupí některé vaše smysly, takže se můžete dočasně cítit lépe, ale jakmile se tělo vzpamatuje, může se váš zdravotní stav výrazně zhoršit.

Ohrožuje koronavirus změna počasí?

Taková informace se stále zkoumá, ale zatím každá ze studií potvrzuje, že je koronavirus odolný, a to skoro za každého počasí. Běžná zima nebo evropské horké letní dny ho tedy nemohou ohrozit. Z oblečení ho můžete dostat například v pračce při praní nad šedesát stupňů, ale ani v takovém případě nejde o jistotu. Nelze ale jednoznačně potvrdit, že jde o mýtus, jelikož každý z odborníků nabízí jinou odpověď.

Pomohou vaší kůži sluneční paprsky?

Internetem koluje dezinformace, že častější pobyt na slunci koronavirus zabíjí. Dostatek slunce pro vás může být zdravý, ale v žádném případě nedokáže zneškodnit virus. Pokud budete příliš často navštěvovat solária nebo záměrně trávit dlouhé hodiny na slunci, může to vést až k rakovině kůže.

Zdroj: WHO (Světová zdravotnická organizace)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu