Na zádech, na boku či na břiše, jak vlastně nejlépe spát?

Všichni máme svou oblíbenou polohu na spaní, ale která je nejlepší? Ačkoli to může být otázka osobních preferencí, poloha, ve které spíte, je klíčová pro kvalitu vašeho nočního odpočinku a také pro to, jak se vám podaří udržet zdravou páteř. Některé polohy nabízejí větší oporu než jiné, ale volba každého jednotlivce je ovlivněna také jeho vlastními potřebami a podmínkami. Například určité zdravotní potíže, váha či věk danému člověku neumožňují spát jiným způsobem.

Spaní na boku

Podle studie publikované v časopise Nature and Science of Sleep více než 60 % lidí volí spánek na boku, což z něj činí nejčastěji zaujímanou spánkovou polohu. Je snadné pochopit, proč je tak oblíbená. Od snížení rizika chrápání až po zlepšení zdraví střev, ukazuje se, že trávicí systém těla v této pozici pracuje efektivněji. Je to také ideální poloha pro těhotné ženy, které spaním na levém boku s mírně pokrčenými koleny mohou zlepšit průtok krve k plodu. Na boku také častěji spí starší lidé, například pokud trpí artritidou v jednom kyčelním kloubu, je přirozené, že si ve spánku ulevují tím, že spí na druhém boku.

Je to ale nejlepší poloha pro spánek? I se spaním na boku jsou spojeny určité nevýhody, především bolest ramen, pokud zůstanete v jedné poloze příliš dlouho, nebo riziko vzniku vrásek na jedné straně obličeje. Při této poloze je tak důležité, abyste měli polštář, který vhodně podporuje vyrovnání krku a páteře, a abyste během noci pravidelně měnili strany, pokud to okolnosti dovolují.

Spaní v poloze plodu

Specifickou polohou při spánku je poloha plodu. Ta se vyznačuje stejnými výhodami jako spánek na boku, zároveň podle výzkumu publikovaném v časopisu American Journal of Gastroenterology může pomoci snížit pravděpodobnost pálení žáhy a dalších gastrointestinálních problémů. Skutečnost, že jsou ale kolena přitažena k hrudníku, znamená, že zakřivení páteře je přehnané, což může vést k většímu namáhání zad a potenciální bolesti. Tím, že se stočíte do klubíčka, také omezíte bránici a plíce, což může ztížit dýchání.

zdroj: pixabay.com

Spaní na zádech

Polohu na zádech si lze zjednodušeně představit jako horizontální verzi spánku ve stoje, kdy jsou krk a záda v mnohem lepší poloze než při jiných pozicích. Dochází tak k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti těla, což zajišťuje lepší krevní oběh. Ženy na této pozici oceňují také to, že může pomoci snížit možnost vzniku vrásek, protože obličej není zabořený do polštáře nebo matrace.

Spaní na zádech může být prospěšné pro ty, kteří mají bolesti bederní páteře nebo problémy s krční páteří, nedoporučuje se ale starším lidem nebo lidem s nadváhou či obezitou. Studie publikovaná v časopise European Journal of Heart Failure zjistila, že spánek v poloze na zádech totiž zvyšuje četnost a závažnost respiračních problémů a spánkové apnoe.

Spaní na břiše

Poloha na břiše s sebou nese největší riziko, že po probuzení budete mít ztuhlý krk. Špatné nastavení krku během spánku může také vést k bolestem hlavy. Při pozici na břiše je nejlepší spát bez polštáře, protože tak bude vaše tělo rovnější a krk nebude v tak nepříjemném úhlu. Zároveň se doporučuje zkusit si dát polštář pod pánev, abyste snížili tlak na páteř. Pokud rádi spíte v této pozici, vaše matrace by měla být též dostatečně pevná.

Zdroj: sleepfoundation.org, medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, onlinelibrary.wiley.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu