Nádory mozku o sobě dávají nejčastěji vědět bolestí hlavy. Nepodceňujte ji!

Onkologická onemocnění patří již mnoho let k nejčastějším příčinám úmrtí na světě. Nádory mohou bohužel vzniknout téměř ve všech orgánech našeho těla. K nejčastějším typům patří především karcinomy tlustého střeva, prsu a plic. My se dnes zaměříme na nádor ne tak známý, ale bohužel velmi agresivní – nádor mozku.

Nádory mozku a jejich záludnost

Mozkové nádory trápí ženy i muže, mladé i starší pacienty. Nejrůznější studie uvádějí, že doposud bylo popsáno více než sto dvacet benigních i maligních nádorů mozku a centrální nervové soustavy. Zajímavé je, že není až tak podstatné, v jaké části se nádor mozku objeví. Vzhledem k obrovsky důležité funkci mozku pro náš organismus je totiž problémem, ať se objeví kdekoli. U všech onkologických onemocnění hraje důležitou roli čas. Čím dříve se na nádor přijde, tím větší šanci na vyléčení pacient má. U nádorů mozku toto pravidlo platí dvojnásob. V porovnání s ostatními typy rakoviny se nádory mozku liší tím, že u nich zatím nebyl prokázán žádný vliv dědičnosti

Bolest hlavy – problematický nejčastější příznak

Bolest hlavy je jedním z nejčastějších problémů, který dospělou populaci trápí. Občasnými až častými bolestmi hlavy trpí velké procento lidí. Příčin bolestí hlavy existuje nespočet. Častá, dlouhodobá a silná bolest, navíc často společně s nevolností a zvracením, patří i k nejčastějším příznakům nádoru mozku. Bohužel jí ale řada lidí poměrně dlouhou dobu z výše uvedených důvodů nevěnuje příliš pozornost a snaží se s bolestí bojovat svými vlastními způsoby. Bohužel rozpoznat, zda jde o bolest hlavy způsobenou stresem, únavou či nádorem, není možné. Pokud vás tedy hlava bolí dlouhodobě, nevyplatí se tento problém podceňovat.

Problémy s koordinací pohybů, zrakem i změny chování

K dalším možným příznakům rakoviny mozku se řadí potíže s koordinací pohybu a rovnováhou. Pacienti často uvádějí, že se jim určitá část těla ovládá hůře. Karcinom mozku velmi často negativně ovlivňuje také kvalitu vidění pacienta. Charakteristickými problémy jsou především rozostřené vodění či přílišná citlivost na světlo. Kromě toho se nádory na mozku mohou projevit také v chování a jednání nemocného člověka. Navíc on sám si tyto změny často nemusí uvědomovat. K typickým změnám patří zvýšená agresivita a potíže s pamětí.

Zdroj: medicinenet.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu