Nápoj faraonů zvaný karkade

Chystáte se na dovolenou do Egypta? Spojte svoji cestu s podporou vašeho zdraví a ochutnejte zde nápoj faraonů zvaný karkade neboli ibiškový čaj.

Starověcí Egypťané se vyznali v lecčems a i jejich lékařství bylo na svou dobu velmi pokročilé. Znali léčivé vlastnosti rostlin a uměli je využívat. Není tedy divu, že již staří faraonové s oblibou pili čaj z ibišku, aby ze svého těla vyhnali nemoci a dožili se vysokého věku. Zajímavostí je, že rostlina byla pravděpodobně pojmenována podle bájného ptáka ibise, jenž je převtělením Thovta neboli staroegyptského boha Džehutiho.

Zdroj fotografií: Shutterstock

Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, určitě v některé restauraci, kavárně či čajovně ochutnejte tento národní nápoj, kterému zde říkají karkade. Čaj se připravuje z květů ibišku súdánského, má červenou barvu, silnou aromatickou vůni a trochu nakyslou chuť, kterou lze však vyvážit medem nebo třtinovým cukrem. Lze ho pít teplý i studený.

Kromě toho, že se ibiškovým čajem můžete ochladit v horkých letních dnech a doplnit tak potřebné tekutiny, má tento nápoj i celou řadu léčivých účinků a často bývá označován za elixír krásy a dlouhověkosti. Květy ibišku obsahují řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů zdraví prospěšné kyseliny a flavonoidy.

Zdroj fotografií: Shutterstock

Díky obsaženému vitamínu C a podpoře vstřebávání železa z potravy podpoříte svoji imunitu. Vitamín C a protizánětlivé látky také zvýší zdraví vaší pleti, což pomáhá zejména při léčbě kožních onemocnění, jako je například akné. Osvědčil se také při léčbě zánětu ledvin, močového měchýře a rozpuštění močových kamenů.

Nápoj z ibišku dále přispívá k regeneraci a zpevnění cév, snížení cholesterolu díky zmíněným flavonoidům a zlepšení zažívání. Léčivé látky také zabraňují snadné tvorbě modřin a mohou být účinné při hemoroidech, bolestivé menstruaci či krvácení z nosu nebo dásní.

Velké množství antioxidantů, jež pozitivně působí na celý lidský organismus, bojuje proti volným radikálům, které mohou narušovat zdravé buňky. A v neposlední řadě bylo prokázáno, že pravidelným pitím ibiškového čaje se vám může podařit snížit krevní tlak.

Zdroj fotografií: Shutterstock

K dalším výhodám patří třeba to, že pokud nemáte příliš v lásce obyčejnou vodu a raději pijete ochucené a slazené nápoje, je ibiškový čaj tím pravým, protože účinně a rychle hasí pocit žízně. Podle některých také povzbuzuje stav mysli a může vám tak pomoc při boji proti depresivním náladám.

Z ibišku se samozřejmě nevyrábí pouze čaj. Ochutnat můžete i marmelády, želé nebo sirupy. Listy rostliny se v některých zemích dokonce konzumují ve formě salátu. Díky červené barvě bývá ibišek často součástí i potravinářských barviv.

Zdroj fotografií: Shutterstock

Pojeďte s CK Blue Style do Egypta a ochutnejte karkade, zázračný nápoj z ibišku súdánského, který omámí vaše smysly a zbaví vás všech neduhů. Dovézt si ho můžete v sušené podobě i domů, ať už pro sebe nebo jako dárek pro své blízké.

Autor: redakce ZdraveRady.cz
zavřít reklamu