Návyky, které připraví vaše tělo na spánek

Běžný denní program je plný činností, které vyžadují aktivní zapojení mozku a celého těla. Jakmile se rozhodnete večer ulehnout na lůžko, může se stát, že všechny tyto funkce ještě nejsou utlumeny a tělo na spánek není připraveno. Osvojte si několik základních návyků, které vám pomohou výkon přirozeně snížit a rychleji usnout. Dosáhnete tak hlubšího a kvalitnějšího spánku. 

Používejte slabší a teplé světlo

Modré světlo z obrazovek mobilních telefonů, počítačů a televizorů funguje stejně jako běžné denní světlo. Mozek tak nepozná, že je večer a i v pozdních hodinách vám nedovolí usnout. Vyhýbejte se proto před spaním těmto obrazovkám a zapněte jen tlumenou lampu s teplým odstínem světla. Můžete chvíli meditovat, připravovat si věci na druhý den a alespoň hodinu před spánkem dopřát svým očím klid od agresivnějšího modrého světla. 

Pohodlné oblečení

Mnoho lidí chce i doma vypadat upraveně. Oblečení, které vás připraví na spánek by ale mělo být hlavně komfortní a z prodyšného materiálu. Oblečte se každý den ve stejnou hodinu do úboru na spaní a tělo při takovém pravidelném rituálu usoudí, že je čas na spánek. 

Pozor na druhou večeři

Rádi si před spaním dopřejete ještě něco dobrého? Tělo je pak až příliš zaměstnáno trávením a nemusí vám dlouhé hodiny dovolit usnout. Večeři si dávejte vždy několik hodin před spánkem a volte takovou skladbu, abyste hned za krátký čas nedostali opět hlad. Sladkosti, slazené limonády a průmyslově zpracované potraviny vynechte zcela. 

Horká koupel

Jakmile se ponoříte do teplé vany, můžete mít pocit, že přichází ten správný relax. Unavení ale začnete být až ve chvíli, kdy vanu opustíte, tělo v rychlosti sníží teplotu, stejně tak, jak to přirozeně dělá každou noc a naladí se tak na odpočinek a nadcházející spánek. Otužování si proto nechávejte raději na ráno nebo odpoledne. Večer zvolte teplou koupel, která aktivitu těla utlumí. 

Zdroj: Health.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu