Nebezpečí sezení aneb proč je dlouhodobé sezení přirovnáváno k novému kouření

Zkusili jste někdy spočítat, kolik hodin denně prosedíte? Pokud ne, zkuste to, číslo vás velmi pravděpodobně ohromí, většinou bohužel v negativním slova smyslu. Sedíme cestou do práce v autě nebo v prostředcích hromadné dopravy, sedíme v práci, cestou z práce i večer doma při odpočinku u televize. Výsledkem tak je často dvojciferné číslo značící počet hodin strávených na židli, v sedadle, křesle či na pohovce. Sedavý způsob života ale přináší řadu zdravotních rizik a potíží.

Jak sedavý způsob života ovlivňuje naše tělo?

Lidé jsou stavěni tak, aby převážně vzpřímeně stáli. Naše srdce, kardiovaskulární systém i trávicí soustava v této pozici pracují efektivněji. Pohyb svalů například pomáhá tělu lépe trávit tuky a cukry z potravy. Pokud trávíte hodně času vsedě, trávení není tak efektivní, následkem může být nadváha či obezita.

Dlouhodobé sezení může vést k oslabení a ochabnutí velkých svalů na dolních končetinách a hýždích. Tyto svaly jsou důležité pro chůzi i stabilitu. Pokud jsou tyto svaly oslabené, je větší pravděpodobnost, že se zraníte například při pádu či při cvičení. Tento problém je velmi častý u starších osob, ale nejen u nich.

Záda, krk i boky

Při sezení se zkracují ohýbače kyčlí, což může vést k problémům s kyčelními klouby. Dlouhodobé sezení rovněž způsobuje nepříjemné problémy se zády, zejména pokud trvale sedíte se špatným držením těla nebo nepoužíváte ergonomickou židli. Špatné držení těla může následně způsobit například útlak plotének v páteři, což vede k jejich předčasné degeneraci, která může být velmi bolestivá. Pokud trávíte mnoho času shrbení nad klávesnicí počítače, může to vést též k bolesti a ztuhlosti krku a ramen.

zdroj: freepik.com

Srdeční problémy, cukrovka i rakovina

Dlouhodobé sezení je často spojováno s onemocněním srdce. Výsledky jedné studie například ukázaly, že muži, kteří sledují televizi více než 23 hodin týdně, mají o 64 % vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než muži, kteří sledují televizi pouze 11 hodin týdně. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že u lidí, kteří jsou neaktivní a dlouho sedí, je riziko infarktu nebo mrtvice o 147 % vyšší. Výzkumy rovněž naznačují, že lidé, kteří tráví více času vsedě, mají o 112 % vyšší riziko cukrovky.

Dlouhé sezení s sebou přináší i zvýšenou pravděpodobnost vzniku křečových žil, neboť při sezení dochází k většímu shromažďování krve v nohách. Nové studie naznačují, že mezi nebezpečí spojená se sezením patří i zvýšení pravděpodobnosti vzniku některých typů rakoviny, včetně rakoviny plic, dělohy a tlustého střeva. Příčina tohoto jevu zatím není zcela známa.

Úzkost a deprese

Příliš dlouhé sezení může být škodlivé i pro duševní zdraví. Ukazuje se totiž, že riziko úzkosti i deprese je vyšší u lidí, kteří více sedí. To může být způsobeno tím, že lidé, kteří tráví hodně času sezením, přicházejí o pozitivní účinky fyzické aktivity na naši duši a mysl.

Jak moc sedíme?

Fyzická nečinnost má podle statistik každoročně na svědomí více než tři miliony úmrtí, kterým by se dalo předejít. To ze sezení činí čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na nepřenosné nemoci.

Zdroj: thelancet.com, who.int, heartfoundation.org.au, scienewsforstudents.org, indiatoday.in

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu