Nebezpečné dezinformace na internetu. Tyto metody COVID-19 nevyléčí

Odborníci a epidemiologové důrazně upozorňují veřejnost, aby si všechny informace spojené s koronavirem ověřovala u svých lékařů a nespoléhala na nepodložené tipy. Skrze sociální sítě, emaily a webové stránky koluje velké množství rad, které nabádají, jak domácím způsobem koronavirus vyléčit. Některé jsou neškodné, jiné ale mohou mít na zdraví pacienta zásadní vliv.

Běžné léky jsou v boji s koronavirem bezmocné

Světová zdravotnická organizace zatím stojí za tvrzením, že neexistuje běžně dostupný lék, který by COVID-19 dokázal vyléčit. Některé z nich mohou mírnit jeho důsledky, jako je teplota, bolesti a další, ale žádné z nich nejsou schopné virus zcela zastavit. K tomu slouží jen ověřené vakcíny, které jsou bohužel v současné době stále v omezeném množství a určené pro nejohroženější skupiny.

Výplach nosu není třeba

Objevilo se také mnoho dezinformací, které nabádají pacienty, aby podstupovali výplachy nosu s pomocí bylinného nebo solného roztoku. Nezkušení si tak mohou poškodit sliznici. Ačkoli mohou takové výplachy být pod odborných dohledem prospěšné za běžného zdravého stavu, při onemocnění koronavirem jsou spíše na škodu a tělo zbytečně zatěžují.

Dezinfekce a alkoholové spreje jsou jen k vnějšímu použití

Možná jste zaregistrovali, že se v médiích vyjádřil nesmyslně také bývalý americký prezident Donald Trump, který přemítal o tom, zdali by nebylo možné používat dezinfekci i vnitřně, když víme, že má na vnější okolí pozitivní účinky. Taková informace je ovšem skutečně nebezpečná a chytila se jí řada neodborníků, kteří jí na internetu propagovali jako možnost, jak virus potlačit. Veškeré alkoholické kosmetické přípravky a dezinfekce používejte proto výhradně na vnější použití.

Česnek vám nepomůže

Česnek je známý jako perfektní pomocník v boji proti střevním parazitům. Léčí záněty a podobné obtíže. Bohužel ale není natolik silný, aby zničil koronavirus. Nemusíte se proto trápit s nadměrnou konzumací této potraviny. Raději dodržujte pitný režim a vsaďte na pestrý jídelníček.

Zdroj: WHO.int (Světová zdravotnická organizace)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu