Nejčastější důvody, proč nám jedno podpaží zapáchá více než druhé

Tělesný pach je životní fakt. Někteří lidé si toho svého téměř nevšimnou, jiní se svým osobním pachem bojují neustále. Nejčastějším zdrojem našeho tělesného pachu je pocení. Překvapivě to ale není pot, který může za nepříjemný pach, jenž nám dělá vrásky na čele, protože pot sám o sobě je bez zápachu. Zapáchat začne až tehdy, když se dostane do kontaktu s bakteriemi. Vlivem různých okolností se může též stát, že jedno podpaží vydává výraznější pach než druhé.

Problém, o kterém se nemluví

Rychle si přičichnete k jednomu podpaží a všimnete si, že zapáchá. Když ale zkontrolujete druhé? Nic. Žádný divný zápach necítíte. Jak je to možné? Tělesný zápach pouze v jednom podpaží se může zdát trochu bizarní, ale také může být častější, než si myslíte. Řada příčin, které ho způsobují, je naštěstí snadno odstranitelná.

Špatně jste použili antiperspirant nebo deodorant

Zdá se vám tento důvod banální? Možná ano, nicméně patří opravdu k nejčastějším. Nemusí se nutně jednat o to, že do jednoho podpaží přípravek zapomenete v ranním spěchu aplikovat, často stačí je to, že ho neaplikujete v dostatečném množství. Antiperspiranty a deodoranty sice fungují trochu jinak, první blokují produkci potu, zatímco druhé jednoduše maskují zápach potu, ale chyba v aplikaci ohrozí fungování obou.

V jednom podpaží je více chloupků

Další častá příčina souvisí s množstvím chloupků v podpaží. Studie prokazují, že odstranění chloupků v podpaží holením nebo depilací je účinným způsobem, jak zápach z podpaží snížit. Možná jste si ale jedno podpaží neoholili ve spěchu tak důkladně jako to druhé, možná vám v jednom podpaží roste přirozeně více chloupků. Vzhledem k tomu, že chloupky zachycují více potu než samotná kůže, je v tomto podpaží více příležitostí pro smíchání potu s bakteriemi způsobujícími zápach.

Žena si aplikuje antiperspirant.
zdroj: unsplash.com

Jedno z vašich podpaží „pracuje“ usilovněji než druhé

Zatímco první dvě příčiny můžeme svým chování ovlivnit, třetí důvod bohužel nikoli. Naše tělo se nechová vždy stoprocentně symetricky, ne vždy se vše řídí podle učebnice. Teoreticky se tak může stát, že se někdo potí více na jedné straně než na druhé. Pokud například paži na této straně používáte intenzivněji, je možné, že toto podpaží bude nakonec o něco více zapáchat. V závislosti na dominantní ruce praváci tento problém pociťují v souvislosti s pravým podpažím, leváci s levým.

Pod jedním podpažím máte „extra páchnoucí“ bakterie

Stejně jako ve střevech, tak i na povrchu kůže v podpaží se nachází směs dobrých a špatných bakterií, které spolu normálně koexistují v relativní harmonii. Někdy však může dojít k narušení rovnováhy, což vede k přemnožení některých špatných bakterií, které mohou potenciálně způsobit silnější tělesný zápach. A pokud jsou špatné bakterie v jednom podpaží častější než v druhém, může se tato strana stát nepříjemnou.

Máte v jednom podpaží infikovanou ránu

Naše podpaží je plné vlasových folikulů, které mohou být po holení více odhalené. Tyto folikuly mají potenciál se infikovat špatnými bakteriemi žijícími v podpaží, což způsobí, že folikul zčervená a zanítí se. Kromě toho, že je pak místo citlivé, může být tento zánět též zdrojem nepříjemného zápachu.

Zdroj: womenshealthmag.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthdigest.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu