Nejčastější důvody vzniku ječného zrna. Možná tyto chyby děláte také

Zánět v oku se projevuje v mnoha rozdílných podobách. Jednou z nich je také ječné zrno. Jedná se o bulku nebo malý otok na víčku, který může pálit, svědět a při mrkání způsobovat bolest nebo nepříjemné pocity. Jestliže se u vás tato obtíž projevuje až nezvykle často, je možné, že děláte jednu z těchto zásadních chyb.

Na své oči buďte opatrní

Oko, ale i jeho okolí je velice citlivou oblastí. To je třeba si uvědomovat každý den. Drobné nečistoty, které do očí zanesete, totiž můžou způsobit nejen vznik ječného zrna, ale i mnohem závažnější záněty.

Nehledě na to, že stále žijeme v době pandemie a koronavirus můžete chytit také při kontaktu infikovaných rukou s očima. Přes den se proto vyhněte mnutí očí dlaněmi.

Někdy je na vině make-up

Vždy u každého produktu individuálně posuzujte jeho kvalitu. Do oka by ideálně neměly přijít žádné chemické a dráždivé látky. Například řasenka se po celém dni začne drolit, drobné částečky padají do oka a mohou způsobit zánět. Vybírejte proto nezávadné a bio produkty. To samé platí také pro make- up, korektor, krémy, oční stíny, linky a mnoho dalších kosmetických produktů.

Stejnou péči jako líčení věnujte také odličování a k tomu používejte šetrné prostředky. Zbytky make-upu ve spánku mohou oči dráždit, což také často vede ke vzniku ječného zrna.

Nesahejte si na obličej špinavýma rukama

Během dne si ruce pravidelně myjte a dezinfikujte. Pokud se pohybujete v MHD, restauraci, práci a na podobných místech s vysokou koncentrací lidí, sahejte si na obličej jen minimálně. Nejhorší, co můžete pro své oči udělat, je sahat do nich, mnout je a zbytečně dráždit. Nenechte se zmást ani domácím prostředím. Na mobilu, klávesnici a dalších místech najdete velké množství bakterií, které jste si přinesli z venku. Proto si myjte často ruce i doma.

Ověřte si, jak je na tom vaše zdraví

Jestliže všechna hygienická pravidla dodržujete, ale stále vás ječná zrna trápí, může být chyba i v imunitním systému. Pacienti často trpí cukrovkou, hormonální nerovnováhou, nedostatkem vitamínů nebo dlouhodobými psychickými problémy. S takovými obtížemi vám ale může pomoci jedině lékař nebo intenzivní domácí léčba.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu