Nejčastější příčiny, kvůli kterým nám otékají kotníky

Mnoho lidí trápí otoky dolních končetin, především kotníků. Zatímco ráno se zdá vše v pořádku, když přijdeme večer z práce domů a svlékneme se, často si všimneme nejen stop po gumičkách ponožek, ale i viditelných otoků. Příčin může být mnoho. Jak zjistit, která se týká vás?

Klopýtnutí, dlouhodobé stání i sezení

Stačí chvilka nepozornosti či nerovnost povrchu a my klopýtneme. Právě na první pohled drobná zranění, jako je podvrtnutí kotníku, někdy v těle vyvolávají zánětlivou reakci, která vede nejen k bolesti, ale také k otoku postižené oblasti. Nemusí se přitom jednat o zranění, které vyžaduje lékařské ošetření a zajištění kotníku například zinkoklihem. Jakékoli podvrtnutí může způsobit u citlivějších osob problém. Pokud si večer uvědomíte, že jste během dne klopýtli a váš kotník to nepříjemně odnesl, „naordinujte“ si odpočinek, led, případně nohu zvedněte a zajistěte kompresním obinadlem. Kromě úrazů patří mezi časté příčiny otoků kotníků též dlouhodobé stání nebo sezení. Snažte se proto během dne pravidelně končetiny protahovat, projít se, zakroužit kotníky a podobně.

Horké počasí a chronická žilní nedostatečnost

Extrémní teplo a horké počasí jsou spojovány s rozšiřováním žil, zejména na nohou. To kvůli gravitaci ale může přispívat k hromadění krve a dalších tekutin právě v oblasti dolních končetin a hlavně kotníků. Vnější podmínky pak ztěžují přečerpávání krve z nohou zpět k srdci. Další podobnou příčinou otoků kotníků je chronická žilní nedostatečnost. Jedná se o dlouhodobou kardiovaskulární komplikaci, při níž chlopně umístěné v žilách dolních končetin s věkem slábnou a uvolňují se. Toto snížení funkce rovněž ztěžuje čerpání krve a tekutin zpět k srdci a vede k otokům. Mezi časté příčiny chronické žilní nedostatečnosti patří kromě vyššího věku také nadváha a těhotenství.

zdroj: pexels.com

Léky

Otoky kotníků jsou spojovány také s některými léky, především s léky na krevní tlak, cukrovku, antidepresivy a také s antikoncepcí obsahující estrogen. Lidé s cukrovkou jsou obecně vystaveni vyššímu riziku otoků nohou, navíc přidružená neuropatie může ztěžovat vnímání varovných nepříjemných pocitů spojených s infekcí.

Onemocnění ledvin, srdce a jater

Mezi další chronické příčiny otoků dolních končetin a kotníků patří také chronické onemocnění ledvin, srdeční selhání a onemocnění jater. Součástí funkce ledvin je filtrování neboli čištění krve spolu s odstraňováním přebytečné tekutiny. V pokročilejším stadiu chronického onemocnění ledvin dochází k tomu, že ledviny nefungují dostatečně, což vede k hromadění toxinů a tekutin v těle. Stejně jako se tekutina zadržuje v srdci a plicích, mohou otékat i nohy a ruce. U lidí s chronickým onemocněním ledvin se doporučuje omezení tekutin a dieta s nízkým obsahem soli.

K selhání srdce dochází, když přestane účinně pumpovat krev. To samozřejmě ovlivňuje nejen čerpání krve samotným srdcem, ale také způsob, jakým se krev pohybuje ze srdce do zbytku těla. Naštěstí je k dispozici několik možností léčby, jedním z nich je užívání diuretik. Rovněž různé typy jaterních onemocnění mohou vést k otokům kotníků a dolních končetin. Játra jsou hlavním producentem bílkoviny albuminu. Pokud je narušena schopnost jater produkovat dostatečné množství albuminu, způsobuje to otoky nohou, kotníků i břicha.

Zdroj: medicalnewstoday.com, hopkinsmedicine.org, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu