Nejdůležitější antioxidant: Udržujte ve svém těle vitamín E

Vitamín E si lidské tělo získává převážně z potravy, proto je jeho zastoupení v jídelníčku velmi důležité. Jako antioxidant funguje velmi dobře jako prevence proti vzniku rakoviny, předchází stárnutí, snižuje příznaky artritidy a oddaluje i další vážnější zdravotní obtíže. Vyplatí se tedy pečovat o dostatečné množství této látky v těle, abyste zůstali dlouhodobě zdraví.

Jak funguje vitamín E

Tato prospěšná látka je přítomná v potravinách, které mají vyšší procento tuku. Díky jeho rozpustnosti v tucích je lidské tělo schopné si jej dlouhodobě uchovávat a využít ho vždy, když je třeba. To ovšem neznamená, že byste jej neměli přijímat pravidelně. Naopak jeho stálá přítomnost jídelníčku zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás neprojeví žádná z civilizačních chorob.

Nejbohatším zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje. Významné zastoupení obsahuje především kokosový olej, poté olivový a nejméně slunečnicový. Najdete jej ovšem i v dalších potravinách, jako je mango, kiwi, ořechy včetně mandlí a arašídů, rajče nebo syrový špenát.

Přínos pro organismus

Pravidelný příjem vitamínu E zajišťuje ochranu buněk. Zachycuje a neutralizuje volné radikály, což znamená, že můžete účinně předejít rakovině, stárnutí, artritidě a mnoha dalším onemocněním. Vitamín E kromě toho chrání buněčné membrány a pečuje o krevní destičky.

Kardiovaskulární komplikace, které v těle často vznikají vlivem nesprávného životního stylu jsou způsobené často oxidací. V určitých místech pak vzniká zánět, který je zodpovědný za další zdravotní obtíže. Vitamín E však funguje jako antioxidant, který takové komplikace pomáhá řešit.

U prevence rakoviny funguje vitamín E jiným způsobem. Stimuluje totiž některé proteiny, které poté proti postupu rakovinotvorných buněk zasahují.

Prevence Alzheimerovy choroby

Tato choroba vzniká v důsledku oxidace bílkovin a peroxidace lipidů prostřednictvím volných radikálů. Vitamín E však dokáže blokovat produkci peroxidu vodíku, čímž je zajištěno oddálení vzniku Alzeheimerovy choroby.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov (US National Library of Medicine, National Institutes of Health)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu