Někdy nás děsí, jindy rozveselí, občas nás vzruší. Co nám vlastně sdělují naše sny?

Také se občas vzbudíte s velkým překvapením, co za „blbost“ se vám to zase zdálo? Nepodceňujte své podvědomí a zapátrejte, co vím chce v noci sdělit.

Už od Freuda

Jak říkají odborníci, díky snům dokážeme zpracovávat zážitky z předchozího dne nebo nedávné doby. My to sice nevíme, ale náš mozek operuje s informacemi, které jsou pro nás důležité. Ukládají se v něm i vjemy, kterých jsme si vědomě ani nepovšimli, ale ve snu se projeví. Díky snům se naše hlava čistí, také nás upozorňují, kde jsme překročili své hranice, kde máme slabá místa nebo kterým směrem se vydat.

Rozluštit sny je ale těžké, často k nám hovoří v symbolech. Už dávno moderní věda překonala výklad snů, který vypracoval známý psychiatr českého původu Sigmund Freud. Nicméně on byl první, kdo se pokusil využít sílu snů ke zlepšení aktivního vědomého života jedince.

Vše je v naší hlavě

Obecný názor tvrdí, že sny mají za úkol udržet spánek, a také neutralizovat působení negativních zážitků. Jinými slovy, pokud se vám zdá o něčem, co vás už dlouho užírá, procházíte ozdravným procesem, protože podvědomí a vědomí se „smiřují“, a problém se řeší. Ve snech se také projevují naše tužby, vášně, tajné fantazie a myšlenky, které si za normálního života nemůžeme dovolit. Ve snech nemusíme před nikým nic tajit, a co je důležité, nemusíme tajit nic ani sami před sebou. Našli se i vědci, kteří tvrdili, že sny nám předem signalizují nemoc, protože sny reagují také na podněty z těla.

Kolik snů za noc?

Výzkumy tvrdí, že běžný člověk má asi 8 až 10 snů za noc. A nejméně 42 % žen a 25 % mužů si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen nebo jeho část. Možná jste slyšeli, že sen trvá jen několik sekund, ale sny jsou přeci jen o trochu delší, i když ani zdaleka tak dlouhé, jak se zdá nám.

První sen se dostavuje zhruba 70 minut po usnutí a trvá asi 10 minut, pak po 1 až 2 hodinách následují postupně 4 další sny, které trvají okolo 20 až 30 minut.

Sny mají na organismus blahodárný vliv, a to ať už si je pamatujete nebo ne. Ale ty, co si zapamatujete – zkuste nad nimi chvíli přemýšlet ze všech možných stran, třeba přijdete na to, co vám chtějí sdělit. A třeba to pro váš život bude opravdu důležitá informace!

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 |

Jak dlouho po usnutí se dostavuje první sen?

if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu