Není žloutenka jako žloutenka. Ta novorozenecká má naštěstí s tou skutečnou společného jen málo

Možná se to stalo přímo vám, možná vašim známým. Narodilo se jim miminko s novorozeneckou žloutenkou. I když název působí obavy, ve skutečnosti má novorozenecká žloutenka se skutečnou žloutenkou společného jen málo. Sice je pojí společný příznak žlutého zabarvení kůže, ale jejich příčina je zcela odlišná.

Proč novorozenecká žloutenka vzniká?

Novorozenecká žloutenka je poměrně častá a souvisí s tím, že děti mají po narození vysokou hladinu bilirubinu, žlutého barviva vznikajícího při rozpadu červených krvinek. U starších dětí a dospělých zpracovávají bilirubin játra, která jej pak předávají střevním traktem dále. Stále se vyvíjející játra novorozenců však nemusí být dostatečně zralá na to, aby bilirubin odstranila.

Novorozenecká žloutenka tedy není na rozdíl od své jmenovkyně infekčním onemocněním jater a ve většině případů sama odezní, jakmile se játra dítěte vyvinou a dítě začne přijímat potravu, která pomáhá bilirubinu procházet tělem. Obvykle v průběhu dvou až tří týdnů.

Jaké jsou příznaky novorozenecké žloutenky?

Prvním příznakem žloutenky je zežloutnutí kůže a očního bělma dítěte. Žloutnutí se u obvyklé lehčí fyziologické formy objeví během dvou až čtyř dnů po narození. Většinou se nejprve projeví v obličeji a poté se rozšíří po celém těle. Hladina bilirubinu obvykle dosahuje vrcholu mezi třetím a sedmým dnem po narození.

Jak se novorozenecká žloutenka diagnostikuje?

Pokud lehké přiložení prstu na kůži dítěte způsobí, že tato oblast kůže zežloutne, jedná se pravděpodobně o příznak žloutenky. U dětí, u kterých se žloutenka objeví v prvních dvaceti čtyřech hodinách života, v tom případě se někdy hovoří o patologické formě žloutenky, by měla být hladina bilirubinu změřena krevním testem. Dále může být proveden Coombsův test, který zkontroluje zvýšený rozpad červených krvinek.

Jak se novorozenecká žloutenka léčí?

Jak již bylo řečeno, v naprosté většině případů novorozenecká žloutenka obvykle odezní sama, jakmile začnou správně pracovat játra dítěte. Časté krmení rovněž napomůže miminkům vylučovat bilirubin z těla a doporučuje se též vystavování dětí dennímu světlu. Závažnější žloutenka může vyžadovat další léčbu. Jednou z možností je fototerapie, kdy je miminko umístěno na speciální lůžko pod světlo modrého spektra.

Lze novorozenecké žloutence předcházet?

Zatím nebyl objeven žádný způsob, jak novorozenecké žloutence zabránit. Bylo zjištěno, že větší riziko novorozenecké žloutenky mají děti předčasně narozené nebo ty s nízkou porodní váhou.

Zdroj: mayoclinic.org, health.clevelandclinic.org

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu