Nepříjemné opary. Proč vznikají a jak se jich nejsnáze zbavit?

Podobně jako oči jsou i rty místem, kterého si na obličeji druhých všímáme nejvíce. Důvodem je zejména to, že jejich prostřednictvím s okolím komunikujeme. U žen jsou rty vnímány také jako část těla, která může být velmi svůdná, zvláště za pomoci nejrůznějších rtěnek. Bohužel se rty mohou ale rovněž souviset určité nepříjemné problémy, které nám naznačují, že v našem organismu nefunguje vše tak, jak má. Typickým problémem je opar.

Nachlazení, stres i oslabená imunita

Ve většině případů má opar podobu malého vřídku či puchýřku, který se objeví na vnější straně horního či spodního rtu. Opar se ale může objevit i na vnitřní straně rtu, dásních či na jazyku. Příčinou vzniku oparu je virus Herpes simplex. Problémem je, že pokud se nám tento virus jednou dostane do těla, může vyvolat opar kdykoli. Spouštěčem následně může být mnoho rozmanitých faktorů, od nachlazení a oslabené imunity přes stres a únavu až po menstruaci. Naštěstí opary většinou nepředstavují závažný problém, a i když jsou nepříjemné, většina lidí se jich za použití běžně dostupných prostředků zbaví do jednoho až dvou týdnů.

B-komplex, zinková mast, led i zubní pasta

Když se u vás opar objeví, doporučuje se pomoci organismu v boji s ním prostřednictvím potravinových doplňků, které obsahují vitamíny skupiny B. K vnějšímu potírání postiženého místa lze použít zinkovou mast, propolis i zubní pastu. Kromě toho je možné v lékárně zakoupit i speciální náplasti. Od otoku a bolesti v prvních dnech dokáže velmi účinně ulevit i kostka ledu, kterou na postižené místo přiložíte zabalenou v čistém bavlněném kapesníku.

Pozor na vřídky v ústní dutině

Někdo má opar párkrát za život, někdo každý druhý měsíc. I když opar většinou nepřestavuje větší problém, přesto lékaři radí opatrnost zejména v případě, že se vám opary často vracejí. Neléčené opary, zejména ty, které se nenacházejí na rtech, ale v ústní dutině, mohou totiž být příčinou nejrůznějších infekcí a zároveň se dají poměrně snadno zaměnit i s mnohem závažnějším zdravotním problémem – rakovinou ústní dutiny. Prvotní stádia tohoto onemocnění se totiž projevují často právě rozmanitými vřídky, které si lze s opary snadno splést.

Zdroj: healthline.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu