Nespavost – co před spánkem rozhodně nedělat?

Převalujete se v noci v posteli ze strany na stranu a nervózně sledujete hodiny, které nemilosrdně ukrajují z času, který je vyhrazený na spánek. I když jdete spát poměrně brzo, neusnete a zbytečně se trápíte. Ráno poté vstanete unavení, s bolehlavem, bez energie a těšíte se do postele, kde vás ale čeká opět převalování v posteli. Až třetina lidí má problémy při usínání a s nespavostí obecně. Zamysleli jste se někdy nad tím, co děláte před spaním? Jaké návyky a rituály jste si osvojili? Právě některé z nich mohou být problémem v usínání a mohou mít vliv na vaše zdraví.

Rituály, které mohou bránit spánku

Zamyslete se nad tím, co děláte před spaním. Možná právě tím bráníte spánku. Zkuste některé z rituálů a návyků omezit a možná bude váš spánek kvalitnější a vy se nebudete převalovat večer co večer v posteli. Jaké rituály není dobré dělat před spaním?

Pít kávu

Pokud pracujete večer, pak vám káva pravděpodobně nebude vadit, ale večerní pití kávy není zrovna nejlepší nápad. Kofein narušuje přirozený systém těla, a i když jste unavení, dáváte tělu signály, že ještě není čas spát. Před spaním se raději napijte vody. Podobně jako s kávou je to také se zeleným čajem nebo jinými nápoji, které obsahují kofein.

Sport před spaním

Sport je obecně pro spánek vhodný, ovšem ne těsně předtím, než jdete spát. Ideální je sportovat tři až čtyři hodiny před spaním. Těsně po sportu se můžete cítit nabuzení, tělo je připraveno na aktivitu a to může způsobit, že se převalujete v marné touze konečně usnout a pořádně se vyspat.

Čtěte také: Jake (20): Jaké to je žít se spánkovou apnoe?

Kouření

Dáváte si cigaretu těsně předtím, než jdete spát? Nikotin, který cigarety obsahují, mají podobné účinky jako kofein. Tělo tak stimulují, zvyšuje se srdeční frekvence a vy se cítíte nabuzení, spát se vám rozhodně nechce. Po cigaretě se tedy neusíná zrovna nejlépe. Silní kuřáci mohou mít celkově větší problémy s nespavostí než nekuřáci.

Příliš mnoho vody

Dodržujete pitný režim? To je dobře, ale před spaním je dobré to regulovat. Příliš mnoho vody může způsobovat, že se budete často budit s potřebou odskočit si na toaletu. Před spaním se klidně napijte, neublíží vám šálek vody, ale s mírou.

Elektronika

Spánku obecně brání vše, co vyzařuje světlo. Koukáte do mobilu nebo notebooku v posteli a jdete ihned poté spát? Pravděpodobně jen tak neusnete. Obecně se doporučuje alespoň hodinu před spaním nepoužívat mobil, tablet nebo notebook. Raději si přečtěte knihu nebo jen tak relaxujte. Světlo totiž potlačuje spánkový hormon melatonin.

Nepřehlédněte: Ve které ze čtyř fází spánku bychom se ideálně měli probouzet?

Večerní svačinka

Nosíte si jídlo do postele nebo pojídáte těsně předtím, než jdete spát? Spánek s plným žaludkem není něco, co by vám pomohlo, právě naopak. A také jídlo v posteli není ideální. Mohou vadit drobky, ale také se k vám do postele mohou dostávat nevítaní hosté jako třeba mušky, které se objeví všude, kde je nějaké jídlo nebo jen drobky.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu