Neubližujte svým kolenům. Tyto zvyky jim ubírají na zdraví

Kolena nesou celý život výraznou váhu. Jde o kloub, který má mnoho pohyblivých částí, a je tak často ohrožen. Pohyb mu prospívá a stejně tak i zdravá strava, ale existují i zlozvyky, které ho pomalu a jistě ničí. Vyhněte se jim a zajistěte si klidnější stáří bez výraznějších bolestí.

Sport bez rozcvičky

Před jakoukoli fyzickou aktivitou musíte své tělo na pohyb připravit. Hlavně kolena nemají ráda, pokud se bez zahřátí opřou do náročných úkonů. Vždy si proto dejte dostatek času na rozcvičení před tréninkem, ale i po tréninku, čímž svým kolenům značně ulevíte.

Stejná poloha

Ať už máte sedavé zaměstnání, nebo naopak musíte dlouhé hodiny stát, obojí škodí vašim kolenům. Ideální je dělat si v intervalech pauzy, projít se, rozhýbat a přimět koleno, aby měnilo polohu. Pokud ponese těžkou váhu několik hodin v jedné pozici, a to každý den, můžete v něm za pár let cítit nepříjemné píchání.

Příliš mnoho odpočinku

Říkáte si, že je hlavním viníkem sport? Při něm sice mnohdy dochází k poranění kolene, ale absence pohybu má na něj bohužel stejné dopady. Pokud se tedy snažíte hýbat jen minimálně, abyste si kolena šetřili, zbavte se tohoto omylu včas. Zařazení procházek a běhání do denního programu vám totiž výrazně pomůže.

Kromě pravidelného cvičení je ovšem vhodné myslet také na vhodnou výživu. Pomůže vám například kolagen, který pečuje o kolena i preventivně.

Špatná technika cvičení

Pokud se jako laik vydáte do posilovny a volíte cviky jen podle toho, jak to dělají lidé okolo nebo dle vlastního uvážení, můžete si místo lepší postavy odnést spíše poranění a poškozená kolena. Při první návštěvě se proto neváhejte optat na trenéra, který vám vysvětlí správnou techniku cvičení, a vy si tak budete jisti, že vše provádíte správně. Hlavním viníkem bývají například dřepy nebo výpady, kdy je koleno ve špatné poloze před špičkou, což způsobuje mnoho problémů. Pokud ještě navíc cvičíte s vyšší vahou, zaděláváte si na zdravotní komplikace.

Zdroj: Rhcnj.com (Rheumatology Center of New Jersey)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu