Neúnosná bolest v uších. Způsobuje ji i průvan

Přepadá vás přes den bolest nebo tlak v uších? Pokud se takový problém opakuje, může vás zcela vyřadit z běžného života. I obyčejné denní činnosti se najednou zdají být náročné a postižený se jen obává, kdy přijde další bolest. Můžete ji ale zmírnit nebo se zaměřit na příčiny, které takové obtíže způsobují.

Nejhorší variantou je zánět

Infekce a zánět se mohou projevit v jakékoli části těla a uši bohužel nejsou výjimkou. Většinou se do ucha dostanou bakterie, které zde dělají neplechu a pacient si musí dopřát klid na lůžku a používat kapky do uší.

Zánět se může vracet i častěji a v takovém případě se označuje jako chronický. Udržuje ve svých uších čisté prostředí, ale nepoužívejte vatové tyčinky, které mohou zánět vyvolat.

Zmíněný zdravotní problém vám ovšem spolehlivě potvrdí jen lékař z ORL. Pokud tedy máte podezření, sjednejte si s ním schůzku.

Dejte pozor na průvan

Vítr je pro uši opravdovým nepřítelem. Obzvlášť pokud je studený. Pokud vyrazíte na zimní nebo jarní procházku a všimnete si, že venku fouká, raději použijte čepici, čelenku nebo například klapky na uši.

Když vám do uší dlouhodobě fouká, nemusí vás to v momentě obtěžovat, ale za jeden nebo dva dny se může dostavit prudká bolest v uchu. Proto se vyplatí preventivně zvukovod chránit.

Když vám nateče do uší voda

Při nesprávném potápění se také do uší může dostat voda. To způsobuje nejen bolest, ale také například motání hlavy. Při potápění do větší hloubky hrozí také poškození zvukovodu vlivem změny tlaku. Pokud tedy nejste zkušení, buďte opatrní a nepřekračujte hranici pár metrů. Jestliže rádi skáčete ze skokánků, vždy volte polohu nohama napřed, nikoli šipku.

Změny tlaku vás mohou potrápit také na suchu. Pokud jedete na kole, motorce nebo v autě po horách, jsou změny tlaku výraznější. Zkuste žvýkat nebo si zacpat nos a zkusit tlak vyfouknutím vyrovnat.

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu