Noční pomočování. Objevuje se u dětí i dospělých, ale často jde jednoduše vyřešit

Trapný moment nočního pomočování se vyskytuje často u dětí, ale mnohdy i u dospělých, kteří se s problémem nechtějí svěřit ani lékařům. Pomočováním trpí často těhotné ženy, senioři, ale i mnoho jedinců ve středním věku. Problém může mít mnoho příčin, a proto je třeba se zaměřit individuálně na vlastní zdravotní stav.

Sledujte, jak často močíte přes den

Až budete mít volný den, zapisujte si průběžně na papír, kolik litrů tekutin jste vypili a jak často jste museli navštívit toaletu. Klidně celý proces sledujte i několik dní. Pokud je to možné, zapisujte si situaci také v noci. Podobný zápis nebo deník vám pomůže zjistit, zdali je váš močový měchýř v pořádku nebo ve vážném stavu. Lékaře určitě navštivte ve chvíli, kdy chodíte močit více než desetkrát za 24 hodin.

Spánková apnoe

Název této poruchy spánku je poměrně neznámý, ale mnoha lidem způsobuje v noci opravdové peklo. Pacienti se totiž nemohou dostat do hlubokého spánku, nejsou vytvářeny potřebné hormony a ledviny stále vylučují spoustu vody. To může způsobit buď časté chození na toaletu, nebo pomočování. Podobný problém však musí řešit lékař.

Omezte tekutiny před spaním

Někdy není potíž tak vážná, jak se na první pohled zdá. U mnohých případů, kdy dochází k nočnímu pomočování je na vině jen příliš mnoho vypitých tekutin před spánkem. Zkuste večeřet dříve, poslední jídlo zapít a v pozdějších večerních hodinách již nepít. Jestliže se vám pomocí tohoto způsobu podaří nočnímu pomočování zabránit, máte vyhráno. Taková metoda funguje zejména u dětí.

Podložte si nohy

Během dne si lehněte na záda a nohy si podložte, aby byly mírně vyvýšené. Díky tomu za chvíli budete mít nutkání na močení. Pravidelné vyprazdňovaní přes den může zajistit, že v noci budete mít klid a nestane se vám opět nepříjemná nehoda. Zvedněte si nohy také chvíli před spaním a uvidíte, zdali se vám uleví.

Zdroj: Health.clevelandclinic.org

Autor: Tereza Hotovcová
ZAVŘÍT