Nootropika … jsou novou viagrou pro mozek?

Člověk, který není žádný „klasický“ narkoman, je vysokoškolsky vzdělaný a má zodpovědnou práci v oboru přiznává, že některé „chytré drogy“ bere pravidelně a s jinými stále ještě experimentuje. A trvá to už 20 let. Co si o tom máme myslet? Je to hazard, závislost nebo způsob, jak se stát geniální?

Mikrotrip

V americkém Silicon Valley se objevil nový trend. Užívají se mikro dávky LSD, „kouzelných houbiček“ nebo dalších halucinogenů. Smyslem ale nejsou výlety do mystických krajin naší mysli a barevné halucinace, uživatelům jde o co nejefektivnější fungování v každodenním životě. Vysoký tlak na zaměstnance vyžaduje absolutní soustředění a kreativitu. Jenže to lze vydržet pouze pár let, pak se manažeři zhroutí nebo zcela „vyhoří“.

Někdo si ale všiml, že zkomírající mentální energii dokáže znovu rozproudit 1/ 10 běžné ilegální dávky psychoaktivních látek. „Mikrotrip“ realitu nepřekrucuje ani nerozmazává, ale naopak ji zaostří. Vliv malých dávek halucinogenů způsobí, že se člověk stává otevřenější novým věcem. Navíc dojde ke stabilizaci nálady, pozornost se zvýší, soustředění na práci zlepší a výkonnost vzrůstá…

Látka číslo 6215

„Osobně jsem dávky LSD nezkoušel,“ říká náš zdroj, „ani jsem nešňupal kokain, který je prý hlavním dopingem českých novinářů, podnikatelů a celebrit.“ Stojí za to ale vyzkoušet oficiálně povolené „boostery myšlení“, o jejichž pozitivních vlivech se dají najít i vysoce odborné lékařské studie.

Corneliu E. Giurgea, rumunský psycholog a chemik, v roce 1964 „uvařil“ látku s kódovým označením 6215, později známou jako piracetam, který se prodává po celém světě pod různými obchodními názvy. V českých lékárnách jej seženete také a dá se koupit bez receptu.

Piracetam

Piracetam byl zkoumán několik desetiletí. Ukázalo se, že je velmi bezpečný: jeho toxicita je velmi nízká a předávkovat se vlastně nemůžete, klidně se dá užívat i několik gramů denně. V roce 1972 začal doktor Giurgea používat termín „nootropika“. Vymezil tak skupinu látek, které zrychlují myšlení, zlepšují učení a paměť a zvyšují inteligenci. Dnes je známo několik desítek léků s nootropními účinky. Označení „léky“ ale není zcela přesné. V příbalovém letáku se sice dozvíte, že u nemocných „zlepšují činnost mozku“, u lidí zdravých zlepšují činnost mozku také, jen jiným způsobem.

Husákovy pilulky

Nootropikům se také přezdívá „chytré drogy“, ale ani to není přesné. Nevzniká na nich závislost, nepotřebujete stále vyšší dávky, abyste dosáhli stejného účinku… „Nootropika byla po dlouhou dobu předmětem utajení a přístupná pouze malému okruhu „vyvolených“ z řad politické či ekonomické elity“, vysvětluje J. M. Valuch, autor knihy Neurotechnologie, mozek a souvislosti. „V bývalých komunistických zemích tyto látky užívali pohlaváři typu Mao Ce-tunga, Nicolae Ceausesca či Gustava Husáka. Většina těchto politiků by se prý bez nootropik nikdy neudržela ve funkcích tak dlouho. Husák, coby těžký alkoholik, ve stáří silně degenerovaný, by bez „chytrých drog“ nebyl schopen vůbec vystupovat na veřejnosti,“ dodává Valuch.

Účinek nootropik

U zdravých lidí po podání asi 1.600 miligramů piracetamu a po zhruba 30 minutách nastává údajně pocit, že se mozek přeladil na jinou frekvenci. Smysly se prý zaostří, všechno vidíte jakoby z nadhledu, přemýšlíte rychleji… Z paměti vám začnou vyskakovat dávno zasuté vzpomínky. „Na rozdíl od obětí mozkové mrtvice už piracetam neužívám každý den, ale pouze nárazově. I když, pod jeho blahodárným vlivem se mi podařilo udělat státnice na 2 fakultách a napsal 3 knihy,“ dodává člověk, který má s nootropiky opravdu bohatou zkušenost.

A obliba nootropik celosvětově stále stoupá. V roce 2015 za ně lidé celkem zaplatili přes miliardu dolarů. Zdá se vám to nebezpečné? Když uvážíme, že miliardy lidí do sebe denně cpou nikotin, kofein a alkohol… je tohle opravdu jiné?

Autor: Katka Procházková

#kvíz 1 / 1 | Jaké kódové označení měla tato látka?

Jaké kódové označení měla tato látka?

zavřít reklamu