Norský koncept koselig vám může pomoci přečkat zimu. O co jde?

Věděli jste, že v Oslu je v prosinci každý den jen asi šest hodin světla? V řídce osídlené nejsevernější oblasti Norska pak od 20. listopadu do 22. ledna není sluneční světlo vůbec. Jak depresivní to je? Zdá se, že vůbec, neboť Norsko a další severské státy se trvale řadí mezi nejšťastnější země světa.

Norsko, štěstí a zima

Štěstí je složité a nemůžeme předpokládat, že všichni Norové jsou šťastní nebo že s tím tak či onak souvisí období bez slunce. Můžeme však předpokládat, že na úrovni společnosti a kultury Norové přišli na to, jak se přizpůsobit chladu a tmě.

Pokud chcete porozumět zimě v Norsku, musíte pochopit pojem „koselig“. V hrubém překladu znamená „útulnost“, ale je to mnohem složitější. Přesný český ekvivalent sice neexistuje, ale jiné země mají paralelní slova, například dánské „hygge“, švédské „mys“ či nizozemské „gezelligheid“.

Co je to koselig?

Začněme od začátku. Když máme na mysli koselig, nejde ani tak o věc, jako spíše o atmosféru nebo o řadu činností, které zmíněnou atmosféru umožňují. Jde o vytváření tepla zevnitř.

Představte si plápolající oheň a tlusté deky, horkou kávu a přátele, se kterými ji můžete pít, procházky se psy zasněženou krajinou. Koselig je o prostém potěšení ze sdílení příjemného prostředí s lidmi, na kterých vám záleží. Lidé vyznávající koselig tak oslavují to, co zima je, místo toho, aby toužili po tom, co zima není.

Rozdíly mezi koselig a hygge

I když jsou hygge a koselig podobné pojmy, existují dva klíčové rozdíly, které stojí za zmínku:

 • Kolektivní versus osamělé teplo – hřejivost, kterou vytváříte při hygge, je individuálnější než při koselig. Zatímco dánské hygge oslavuje radost ze samoty, představte si „vychutnávání“ dobré knihy nebo teplé bublinkové koupele, norské koselig klade důraz na setkávání s rodinou a přáteli. 
 • Teplo uvnitř versus teplo venku – v hygge je důležité oddělení od přírody, venku může být zima, ale u vás doma je teplo. Koselig je o tom, že jdete ven a oslavujete přírodu, samozřejmě zabaleni do své nejpohodlnější šály a teplé bundy, která je jako objetí.
Atributy koseligu.
zdroj: freepik.com

Jak zařadit koselig do svého života?

S dřívějším příchodem tmy a klesajícími teplotami se mnoho lidí cítí trochu sklesle. Není to neobvyklá reakce na změnu ročního období, ale to neznamená, že se s ní musíte smířit. A koselig vám může pomoci.

 • Zůstaňte zaneprázdnění – většina z nás dává v chladných a temných dnech přednost tomu, aby zůstala v teple postele. Čím to tedy je, že je zima takovým obdobím zaměřeným na rodinu? Mnoho různých kultur má v zimě tradice nebo svátky, které zdůrazňují pospolitost. Setkávat se v zimě vyžaduje opravdové úsilí, ale o to výjimečnější jsou setkání, která pořádáme. Mít věci, na které se těšíte, a lidi, na které se těšíte, je důležitou součástí koseligu.

  Nejste zrovna typ na sváteční večírky? Nemusíte se bát. Malé, intimní setkání starých přátel může být koselig. Rozhovor se starým přítelem prostřednictvím telefonu může být koselig. Setkání knižního klubu může být koselig. Klidné odpoledne při skládání prádla s partnerem za poslechu oblíbené hudby může být také koselig.
 • Smiřte se s počasím – koselig není jen o tom, co děláte, ale také o tom, jak přemýšlíte. Až příště ucítíte, že se ve vás ozývá stížnost na nepřízeň počasí, zastavte se a přeformulujte ji. Místo toho, abyste mluvili o různých částech těla, které mrznou, mluvte o tom, jak teplé máte ponožky, jak si užijete příští šálek horkého čaje nebo jak rád si váš pes hraje ve sněhu.
 • Vyhněte se srovnávání s ostatními – období svátků, jako jsou Vánoce, může být sice radostné, ale může také zvýšit naše očekávání do nereálných výšin, zejména v době sociálních médií. Koselig není o tom, jaký dokonalý příspěvek dát na svůj instagramový profil, ale o tom, co skutečně cítíme. Studie ukazují, že přílišné srovnávání se s ostatními prostřednictvím sociálních sítí má negativní vliv na naše duševní rozpoložení.
 • Jděte ven a hýbejte se – není nic neobvyklého, že lidé jsou v chladnějším období roku méně aktivní. Když ale celou zimu hibernujeme, připravujeme se o přírodní a účinný lék. Koselig tak zahrnuje řadu venkovních aktivit, od prostých procházek přes bruslení, sáňkování či lyžování až po sněhové bitvy. Existuje spousta způsobů, jak se zpotit, když mrzne.

  Na rozdíl od hygge je koselig především o chození ven a užívání si přírody. Postavte si s dětmi sněhuláka. Projděte se po okolí a prohlédněte si výzdobu sousedů.
 • Zpříjemněte si své prostředí – pokud se cítíte na dně, zvažte přidání několika dekorací, které vám dodají pocit tepla a útulnosti. Voňavá svíčka, extra měkká deka a žárovky vyzařující teplé bílé světlo mohou být vše, co potřebujete, abyste svůj domov proměnili ve svou verzi skandinávského útočiště.

Zdroj: lifeinnorway.net, thatscandinavianfeeling.com, journals.sagepub.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu