Odmítá vaše dítě maso? Dopřejte mu prospěšné látky z jiných potravin

Ve chvíli, kdy se dospělý rozhodne přejít na vegetariánskou nebo veganskou dietu, měl by se zamyslet nad svým jídelníčkem, aby v něm nechyběla žádná z látek, kterou dodnes získával z živočišných produktů. Stejné je to ovšem i u dětí, které se nemusí striktně hlásit s určité dietě, ale maso z různých důvodů odmítají. Zařaďte proto do jejich jídelníčku potraviny, které jim mohou tuto složku vynahradit. 

Měli byste se obávat?

Z každého jídla, které svému dítěti naservírujete vám na talíři zůstane maso nebo jiné živočišné produkty? Možná vás napadá, že byste své ratolesti měli nutit do jídla, která jste pro ně navařili, než to ale uděláte, podívejte se na výhody takové stravy. 

Váš potomek si díky takovému jídelníčku zcela jistě udrží zdravou hmotnost, pokud tedy nebude nahrazovat ztráty z masa a jiných živočišných výrobků například sladkostmi nebo smaženými jídly. Děti také mají nižší šanci, že se u nich projeví cukrovka, určité druhy rakoviny nebo třeba špatný krevní tlak. 

Prospěšné látky, na které musíte myslet

V první řadě je velmi důležitým cílem nahradit železo, které se v živočišných produktech objevuje ve větším množství a pro zdravé tělo je důležité. Hraje totiž významnou roli při tvorbě červených krvinek. Najdete ho ovšem také v brokolici fazolích, rozinkách, pšenici nebo tofu. Neváhejte proto takové ingredience do jídelníčku svého dítěte zařadit a vynahradit mu tak deficit tohoto minerálu.

Kromě železa se zaměřte také na zinek, který je bohatě zastoupen v sójových výrobcích, různých druzích ořechů a fazolích. V neposlední řadě je nutné doplnit vápník, a to pomocí zvýšené konzumace kapusty, zelené zeleniny, a to buď v podobě hlavních chodů nebo smoothie nápojů.

Doplňte bílkoviny

Proteiny neboli bílkoviny jsou základní stavební složkou našeho těla. Není náhodou, že jsou na tuto složku ve stravě zaměření všichni sportovci, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu. Jde ovšem také o kosti, pokožku a orgány. Vegetariáni a vegani proto mohou spoléhat na přírodní zdroje této látky. Vybírejte pro své děti například semena, luštěniny, sójové mléko a tofu, které mohou být vhodnou náhradou. 

Zdroj: Familydoctor.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu