Onemocnění, která prokazatelně zvyšují pravděpodobnost Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je někdy pokládána za jakousi daň, kterou lidstvo platí za prodloužení průměrné délky života. Důvodem je to, že v naprosté většině případů se projevuje až u starších osob. Bylo ale prokázáno, že určité degenerativní změny u těchto pacientů jsou patrné už okolo čtyřicátého roku života. Tehdy se ale nemoc ještě nikterak neprojevuje, a tak se na ni v naprosté většině případů nepřijde. Kromě věku mají na vznik Alzheimerovy choroby vliv i určité zdravotní potíže. Které to jsou?

Chudokrevnost

Anémie neboli chudokrevnost znamená nedostatek červených krvinek v naší krvi. Krvinky ale hrají velmi důležitou roli v transport kyslíku do životně důležitých orgánů. Když se pak vlivem chudokrevnosti některým orgánům kyslíku nedostává, výsledkem je pocit neustálé únavy. Několik odborných studií potvrdilo souvislost mezi chudokrevností a zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Lékaři se domnívají, že nedostatečný přísun kyslíku do mozku může následně způsobovat poškození podobná těm, která se vyskytují u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Cukrovka

K dalším onemocněním, která výrazně zvyšují riziko vzniku Alzheimerovy choroby, patří též cukrovka neboli diabetes. Cukrovka způsobuje, že naše tělo není schopno správně regulovat inzulín, v důsledku toho se ale mění též způsob komunikace mozkových buněk i funkce paměti. Dalším důvodem je to, že diabetes zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, která je sama o sobě významným spouštěčem rozvoje Alzheimerovy choroby.

Problémy s tlakem

Někdy se zjednodušeně říká, že zdravé srdce znamená zdravý mozek. Rčení ale není daleko od pravdy. Existují výzkumy, které potvrzují, že vysoký krevní tlak (hypertenze) ve středním věku zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby. Podobně riziková je i ortostatická hypotenze. Jedná se o situaci, kdy postižení trpí nízkým tlakem poté, co změní polohu z lehu či sedu do stoje. Jejich organismus pak není schopen zajistit dostatečné prokrvení mozku.

Onemocnění dásní

Překvapivě rovněž rozmanité problémy s dásněmi, například gingivitida a paradentóza, mohou souviset se vznikem Alzheimerovy choroby. Onemocnění dásní jsou většinou způsobená nahromaděním škodlivých bakterií v ústech. Bohužel tyto bakterie se z úst mohou poměrně snadno přemístit i do dalších důležitých orgánů, včetně mozku či srdce.

Opary

Nejnovější studie potvrdily také souvislost mezi chronickými opary a vznikem Alzheimerovy choroby. Vzhledem k tomu, že nositelem herpes viru je v dospělosti většina populace, může to být velmi výrazným problém.

Zdroj: alz.org, mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu