Opalování, o čem vlastně je?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
opalování se (zdroj foto: freepik.com)

Opalování vlastně znamená to, že ultrafialové záření pronikne do kůže a poškodí DNA buněk. To nastartuje ochranný proces pigmentace.


O čem vlastně opalování je?

Tělo se snaží vzniklou „chybu“ napravit, což se mu většinou podaří. Pokud ale ne, buňky začnou kopírovat ty poškozené, a vzniká rakovina kůže. Jednoduše řečeno: to, co my považujeme za krásné, tedy zlatavou a hnědou kůži, je pro tělo obrovská zátěž, se kterou se právě zbarvením kůže snaží vypořádat.

Slunce způsobuje i estetické problémy – stárnutí kůže

Při výběru opalovacího krému obvykle všichni řeší pouze číslo SPF. Málokdo ale ví, že toto číslo ochrání pouze před jedním ze dvou škodlivých typů záření. A málokdo také ví, že existuje alergie na slunce. Jaké jsou tedy tipy pro bezpečné opalování a pro pobyt na slunci se sluneční alergií?

 • Z hlediska vzniku rakoviny kůže je nebezpečné UVA i UVB záření. Účinný opalovací krém vás tedy musí ochránit i před těmito typy záření. Faktor SPF je ukazatelem ochrany před UVB paprsky, značení PA++++ vyjadřuje ochranu před paprsky UVA. Ty jsou navíc zrádné, protože proniknou i sklem, takže je dobré chránit se každý den, nejen když se zrovna chystáte slunit se.
 • Krém aplikujte opravdu důkladně. Prokázalo se, že i při používání krému s vysokým UV faktorem, lidé často neprovedou aplikaci dostatečně důsledně. Ochrana tak klesá významně, třeba z 5 hodin na pouhých 25 minut.
 • Přírodní faktory jsou nejúčinnější a nejbezpečnější ochranou před slunečním zářením. Nejlepší jsou ty na bázi zinku a titanu, které mají následující vlastnosti.

Jaké mají přírodní faktory vlastnosti?

 • Mají silnou a bezpečnou ochranu proti nežádoucím UVA i UVB paprskům.
 • Jsou velmi stabilní, sluníčko nemá vliv na změnu jejich chemické struktury.
 • Nepronikají do organismu.
 • Neovlivňují hladiny hormonů.

Sluneční alergie

Projevuje se zarudnutím nebo svědivou vyrážkou nejčastěji na pažích a v oblasti dekoltu. Jak alergii předejít?

Hlavní zásady:

 • Každoročně přivykejte pokožku sluníčku. Zpočátku třeba 20 minut, potom přidávejte.
 • Jídelníček si doplňte o antioxidanty, které pomohou kůži ochránit před negativními vlivy slunečního záření. Jedná se zejména o beta-karoten, lykopen a vitaminy E a C, které navíc působí na vaše opálení tak, že vám déle vydrží.
 • Krémy používejte s vysokým ochranným faktorem (50+) a krémy určené speciálně pro pokožku trpící sluneční alergií. Krém naneste minimálně 20 minut před pobytem na slunci, po vykoupání se vrstvu krému obnovte.
 • Dodržujte pitný režim, tak se hydratuje i vaše pokožka. Dbejte celkově o své zdraví, sluneční alergie může být i projevem zhoršené imunity.
 • Týden před dovolenou vynechte ze stravy citrusy, fíky a celer, ty mohou příznaky alergie zhoršovat.
Autor: Bára K.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat