Opožděnou menstruaci může způsobit stres, dieta i příliš mnoho sportu. Kdy vyhledat lékaře?

I když menstruační cyklus přirozeně patří k životu každé ženy, i v dnešní době je stále tak trochu tématem, o kterém se veřejně příliš často nemluví. Není pochyb o tom, že pravidelný a bezproblémový menstruační cyklus je pro život ženy velmi důležitý. Vzhledem k tomu, že cyklus je ovlivňován mnoha různými faktory, může s ním ale souviset celá řada potíží. Jedním z poměrně častých problémů je, když se menstruace nedostaví tehdy, když by měla. Jaké jsou nejčastější příčiny opožděné menstruace?

Stres a nedostatek spánku

Tak jako je tomu u mnoha dalších zdravotních potíží, i menstruace může být ovlivněna stresem. Do jaké míry stres menstruační cyklus může narušit, je značně individuální. Ve většině případů je opoždění menstruace pouze dočasné a trvá přibližně sedm až deset dní. Problémem může být, že samotná zpožděná menstruace je pro řadu žen stresovou záležitostí a tento následný stres pak může menstruaci oddálit ještě více. Dalším faktorem, který souvisí se stresem a zároveň může způsobit zpoždění menstruace, je nedostatek spánku. Mnoho lidí, kteří jsou dlouhodobě ve stresu, mají problémy se spánkem. Výsledkem je únava, která též může vést k opožděné menstruaci.

Dieta a změna hmotnosti

Odborné studie potvrzují, že hormony, jejichž hladina se mění v souvislosti s menstruačním cyklem, mají vliv na hmotnost žen. Některé ženy tak před menstruací „přiberou na váze“. Bylo ale potvrzeno, že to funguje i „opačně“. Pokud žena během krátké doby výrazně zhubla, například vlivem diety, či naopak přibrala, rozkolísaná hladina estrogenu může být příčinou, proč se menstruace nedostavila v očekávaném termínu.

Příliš mnoho sportu

Kromě diet může zpoždění menstruace způsobit také přílišné množství fyzické aktivity ve snaze zhubnout či zformovat postavu. Opět jsou na vině především hormony, které se v souvislosti s nadměrnou fyzickou aktivitou a s ní související únavu a zátěží, mohou dostat do nerovnováhy a způsobí změny v menstruačním cyklu.

Cestování

Menstruační cyklus může překvapivě narušit také cestování. Především to na větší vzdálenosti, při kterém například opakovaně dochází ke změnám časového pásma. Vlivem toho dochází k rozporům mezi přirozeným biologickým rytmem našeho těla a skutečnou denní dobou. Tento fakt vede ke změně v sekreci určitých hormonů. Následkem pak kromě únavy může být i opožděná menstruace.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem ke skutečnosti, že opožděná menstruace může být jedním z prvních příznaků nejrůznějších vážnějších zdravotních problémů, není radno ji podceňovat. Pokud k jejímu zpoždění dojde, zkuste se zamyslet, zda příčinou nemůže být jeden či více z výše uvedených důvodů. V případě, že se domníváte, že by s nimi zpoždění menstruace mohlo souviset, pokuste se příčiny odstranit. Jestliže se ani přes vaši snahu menstruace nedostaví ani příští měsíc, je vhodné poradit se s gynekologem. Samozřejmě, že pokud vynechání menstruace provázejí i další potíže, vyhledejte lékaře ihned.

Zdroj: verywellhealth.com, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu