Ošetření zubních kanálků. Víte, jaké máte možnosti?

Jakmile se u kořenu zubu objeví infekce, je třeba jednat rychle, aby se nerozšířila až k čelisti. Tam by mohla omezovat mluvení, způsobovat otoky a znemožňovat kousání. Také ošetření by pak bylo pro zubaře mnohem náročnější. Pokud je k léčbě přistoupeno včas, může být také zachráněný celý zub.

Jak vzniká zánět u kořenu zubu?

Každý chrup je jinak kvalitní, proto velmi záleží na dědičnosti. Velkou roli ale ve všech případech hraje prevence. Zánět totiž vzniká hlavně z důvodu hromadění zubního plaku a vlivem přítomnosti zubního kamene. Ideálním místem pro rozvoj takového problému je zub se zubním kazem, špatně těsnící výplně, ale také místa, kde se zub poškodil například vlivem pádu.

Kdy je nutné ošetření kořenových kanálků

Nejprve musí lékař váš stav posoudit na rentgenu. Jakmile se ukáže, že byla dřeň zubu zasažena infekcí, je třeba baterie co nejdříve zastavit. Prvními příznaky infekce je vždy bolest v zubu při jídle a citlivost na teplé či studené nápoje. Pozor dávejte také na uvolněný zub. Pokud situaci nebudete řešit, může se navíc infekce výrazně rozšířit a ohrozit také další zuby.

V horším případě vás zastihne bolest i bez žvýkání, otoky, hnis a černající zuby. V takové fázi se jedná o pokročilý až rizikový stav, kdy je třeba se k lékaři dostavit ihned.

Jak probíhá léčba kořenových kanálků?

Možná vás napadne, že vám budou chtít zub ihned odstranit. Tak tomu ovšem není a k vytrhnutí se přistupuje až v nejhorší fázi, kdy není jiná možnost. Nejprve odborník odstraňuje plak, zubní kámen a zubní kaz. Jakmile se dostane ke kanálku, provede důkladnou desinfekci a teprve poté jej opět kvalitně zaplní, aby se dovnitř zubu nemohly dostat nečistoty.

Bolest neucítíte, jelikož bude použita lokální anestezie. Po domluvě s vaším zubařem se pak rozhodnete, jakou metodu při výplni použije. Metoda centrálního čepu vám nabídne výplň, kdy je do kanálku zaveden centrální čep z gutaperči. V tomto případě vám ošetření pojišťovna proplatí.

Metoda laterární kondenzace využívá jeden hlavní čep a utěsňování vedlejšími čepy. Dále je k výběru metoda vertikální kondenzace, kdy se kanálek zaplňuje rozehřátím a natlačením gutaperči do potřebného prostoru. Při volbě těchto ošetření už si však za proces připlatíte sami.

Zdroj: Nhs.uk, Vzp.cz

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu