Chodidla patří mezi ty části našeho těla, kterým začneme věnovat náležitou pozornost většinou až tehdy, když se objeví nějaký problém. Jednou z nejběžnějších potíží, která trápí velké procento dětí i dospělých, jsou ploché nohy. Když člověk stojí, pod vnitřní částí chodidla je za normálních okolností mezera, neboť klenba chodidla je mírně zvednutá od země. Lidé s plochýma nohama nemají buď žádnou klenbu, nebo jen velmi nízkou. To jim následně může způsobovat celou řadu problémů.
Proč je klenba chodidla důležitá?
Lidské chodidlo je překvapivě složité. Je tvořeno třiceti třemi klouby, které drží pohromadě dvacet šest různých kostí, a nachází se na něm rovněž více než sto svalů, šlach a vazů. Klenba zajišťuje pružnost kroku a pomáhá rovnoměrně rozložit váhu našeho těla při zátěži i na různých površích. Díky pružnosti klenby se chodidlo v případě potřeby při zatížení prodlouží přibližně o centimetr a půl.
Jak poznat, že máte ploché nohy?
Nejčastějším příznakem plochých nohou je bolest či pálení chodidel. Jedná se většinou o důsledek přetížených svalů a spojovacích vazů. Ploché nohy mohou ovlivnit postavení těla při stání, chůzi nebo běhu. V důsledku toho mohou zvyšovat i pravděpodobnost vzniku bolesti kyčlí, kolen a kotníků. V některých případech se může objevit i bolest dolní části zad.
Ploché nohy mohou také způsobovat nerovnoměrné rozložení tělesné hmotnosti. To často vede k nerovnoměrnému nebo rychlejšímu opotřebení obuvi, zejména na jedné straně. V neposlední řadě mohou ploché nohy přispívat ke vzniku vbočených palců.
Nejčastější příčiny vzniku
Mezi příčiny plochých nohou patří genetické faktory. Bylo zjištěno, že ploché nohy jsou do určité míry dědičné. K dalším faktorům, které ploché nohy způsobují, se řadí zranění chodidla, kotníku či zadní holenní šlachy, artritida a rovněž slabá klenba. To znamená, že klenba je viditelná, když člověk sedí, ale když stojí, noha se zploští na zem. V neposlední řadě plochýma nohama trpí též pacienti s onemocněním nervového systému nebo svalů, například dětskou mozkovou obrnou či svalovou dystrofií.
Bylo též zjištěno, že ploché nohy se častěji vyskytují u lidí obézních a trpících cukrovkou. Vliv má také přibývající věk a těhotenství. Na vznik ploché nohy může mít vliv i přetěžování při sportu či dlouhodobé stání v zaměstnání.
Ploché nohy u dětí
U malých dětí se někdy může zdát, že mají ploché nohy, ale nemusí to tak být. Jejich klenba se totiž teprve formuje a svou roli hraje i tuk, který se na chodidlech kojenců nachází a později vymizí. Díky němu není klenba tak patrná. Ke vzniku plochých nohou ale mohou přispět rodiče tím, že své potomky staví a obouvají dříve, než by bylo záhodno.
Jak se ploché nohy diagnostikují?
Pokud vás trápí bolesti chodidel a dolních končetin obecně, vyplatí se návštěva lékaře. Ten diagnózu stanoví často pouhých pozorováním při stání a chůzi. Kromě toho existují i speciální diagnostické přístroje plantoskop a plantograf. V některých případech může lékař doporučit i rentgenové vyšetření.
Dají se ploché nohy vyléčit?
Podiatr nebo fyzioterapeut může doporučit specifické cviky, které pomáhají potíže způsobené plochýma nohama tlumit a zároveň slouží i jako prevence jejich vzniku. Cviky zahrnují nejrůznější protahování, například lýtkových svalů či Achillovy šlachy. K dalším doporučovaným cvikům patří koulení míčku a dalších pomůcek pod chodidlem.
Kromě cvičení se lidem s plochýma nohama k úlevě od bolesti doporučuje i speciální ortopedická obuv či ortopedické vložky vyrobení na míru.
Zdroj: afacc.net, healthline.com