Patní ostruha může způsobit opravdu velkou bolest. Jak jejímu vzniku předejít a jak si případně ulevit?

Patní ostruha neboli jinými slovy též patní výrůstek je poměrně častým a především velmi nepříjemným zdravotním problémem. Nejčastěji vás na ni upozorní bodavá bolest při chůzi. K dalším příznakům patří otok a rovněž zčervenání místa, na němž se výrůstek nachází.

Co vlastně patní ostruha znamená?

To, čemu se lidově říká patní ostruha, jsou z hlediska medicíny zkostnatělá zpevnění různých úponů vazů a šlach k patní kosti. Tyto tkáně by měly být za normálních okolností měkké, bohužel ale vlivem věku a také mnoha dalších faktorů, postupně dochází k jejich zkostnatění. I když nejčastěji k tomuto problému dochází v oblasti paty, podobný problém může nastat rovněž na okrajích páteřních obratlů. K identifikaci problému slouží lékařům především rentgenové snímky, na kterých je zkostnatění velmi dobře patrné.

Proč nenosit lodičky?

Jak jsme již uvedli, do určité míry je toto zkostnatění podmíněné věkem, kdy na chodidle dochází k přirozeným degenerativním změnám. Kromě toho ale existuje i řada dalších rizikových faktorů, které lze  na rozdíl od věku poměrně dobře ovlivnit. Typickým příkladem aktivity, která ke vzniku patní ostruhy vede i v poměrně mladém věku, je dlouhodobý běh na tvrdém povrchu a dále nevhodná obuv. Řeč je především o obuvi s tvrdou podrážkou, nevhodně tvarovanou stélkou a obecně obuv příliš úzkého tvaru.

Z výše uvedených charakteristik je jasné, že velmi problematickou obuví z tohoto úhlu pohledu jsou  především nejrůznější lodičky. U nich pak celou situaci zhoršují rovněž vysoké podpatky, které způsobují přetěžování určitých částí chodidla. Ke vzniku patní ostruhy mohou dále přispívat také ortopedické potíže, jako je plochá noha či propadnutí příčné klenby. V neposlední řadě studie prokazují, že na vznik ostruhy mají vliv i revmatická onemocnění a případné úrazy Achillovy šlachy.

U léčby je zapotřebí hlavně čas

Pokud u vás patní ostruha již vznikla, je k její léčbě zapotřebí především čas a trpělivost. K úlevě od problémů se využívají především rozmanité ortopedické pomůcky, jako jsou vložky či podpatěnky, z hlediska léků pak zejména ty určené na léčbu zánětů. Velmi pozitivní efekt na léčbu má také radioterapie, ultrazvuk a v případě komplikovaných případů rovněž rázová vlna. Pokud dojde k diagnostice patní ostruhy včas, jde ji často vyléčit pouze pomocí speciálních cviků, k nimž se využívají jako pomůcky rozmanité masážní míčky.

Zdroj: healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu