Perlivá voda – co ve vašem těle může způsobit?

Perlivé nápoje jsou často ty, které chutnají široké mase lidí. Nutno podotknout, že perlivé vody, které jsou navíc také sladké, nejsou pro zdraví a hubnutí úplně ideální. Obsahují spoustu sladidel, cukrů a látek, které pro tělo a zdraví nejsou dobré. A co se týče hubnutí, také neprospívají. Perlivé nápoje jsou uměle nasycené oxidem uhličitým. Když je řeč o klasické perlivé vodě, pak může být o něco kyselejší, ale lépe chutná a taky umí pomoci rychleji uhasit žízeň, kterou pociťujete. Je tedy možno říci, že pomáhá? Bohužel ne tak docela. Právě to, že vám chutná a rychleji uhasí žízeň, totiž může být problém. Perlivá voda je pro někoho vhodná a pro jiné zase nevhodná.

Lépe zahání žízeň

Spousta lidí řekne, že perlivá voda jim lépe zahání žízeň, ale to také může být dvojsečná zbraň. Nebudete pociťovat žízeň a tím pádem přes den vypijete méně vody a tělo se může potýkat se špatným pitným režimem. Oxid uhličitý ve vodě může mít vliv na nadýmání, plynatost nebo také na říhání. U některých nemocí se nedoporučuje konzumace perlivé vody.

Větší hlad

Perlivá voda v sobě obsahuje oxid uhličitý a právě ten tvoří bublinky. Ty zase mají vliv na hormon hladu, tedy ghelin. Tento hromon může zvyšovat pocit hladu, vy tedy budete mít větší chuť k jídlu, můžete více jíst a hmotnost stoupá a stoupá.

Nadýmání

Sycené nápoje, jak se perlivým nápojům také říká, mohou vytvářet v trávicím systému nepříjemné pocity. Střeva a žaludek se plní plynem z oxidu uhličitého a to vede ke zvýšené tvorbě nadýmání a říhání. Když máte pocit těžkého žaludku nebo jste přejedení, pak sklenička perlivé vody může pomoci a bude vám hned lépe. Dlouhodobě nápoje s bublinkami nemusí být to pravé ořechové.

Bolesti břicha

Pravidelná konzumace perlivých vod může mít vliv na nepříjemné bolesti břicha. Navíc trpíte-li syndromem dráždivého tračníku, pak může nadměrná konzumace způsobit nadýmání, zácpy nebo třeba průjmy.

Nepřehlédněte: Jablečný ocet aneb jsou jeho vlastnosti skutečně přínosné?

Pálení žáhy

Bublinky vám nemusí dělat dobře také na pálení žáhy. Trpíte na tento problém? V žaludku se tak vlivem plynu z bublinkového nápoje zvedá tlak a zvyšuje se riziko, že žaludeční šťávy se budou vracet zpátky do jícnu.

Vyšší krevní tlak

Nápoje s vyšším obsahem oxidu uhličitého mohou mít vliv na krevní tlak, respektive na vyšší krevní tlak. Může se také zvyšovat tepová frekvence. Navíc také může působit negativně na vylučovací systém. Ledviny tak vylučují ve vyšší míře vodu nebo také minerální látky, což dobře není.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu