Pět méně obvyklých příznaků syndromu vyhoření

O syndromu vyhoření se hovoří poměrně často. Většina z nás si ho dává do spojitosti především s dlouhodobým pracovním vypětím a stresem, jejichž následky se projevují fyzickým i emocionálním vyčerpáním, pocity pesimismu a méněcennosti. Ukazuje se ale, že k syndromu vyhoření mohou vést i „nepracovní“ stresy a že příznaky mohou být na první pohled méně zjevné.

Syndrom vyhoření

Vyhoření může být důsledkem nejen práce ve smyslu našeho zaměstnání, ale i dalších specifických povinností, například péče o dítě s chronickým onemocněním. Lidé, kteří dlouhodobě pečují o své blízké, kteří trpí vážnými zdravotními problémy či postižením, totiž též postupem často pociťují určité potíže.

Necítí se dobře fyzicky ani psychicky a mají problémy zvládat každodenní život. Příznaky vyhoření se často mohou překrývat s příznaky deprese a dalších psychických problémů. Na jaké méně obvyklé příznaky, které mohou signalizovat syndrom vyhoření, si dát pozor?

Problémy se spánkem

Když se lidé začnou potýkat s vyhořením, mají tendenci hůře spát. Neklid a nedostatek spánku mohou ale nakonec syndrom vyhoření ještě podpořit, protože když nejste odpočatí, jste méně schopni jasně myslet. Jedná se vlastně o začarovaný kruh.

Bolesti žaludku nebo hlavy

Potýkáte se s bolestmi žaludku nebo hlavy a netušíte proč? Na vině může být syndrom vyhoření. Výzkum zahrnující sociální pracovníky, kteří uvedli, že zažívají vyhoření, zjistil, že přibližně 9 % z nich trpí bolestmi hlavy a 10 % má žaludeční a střevní potíže.

Bolesti hlavy související s vyhořením jsou pravděpodobně důsledkem psychického stresu. Žaludeční potíže, jako je nadýmání a nevolnost, bývají vždy častější, když jste ve stresu. Stres může způsobit i průjem nebo zácpu.

Snížená imunita

Příznakem syndromu vyhoření může být též častější nachlazení. Stres může spustit zánětlivou reakci v organismu, chronický zánět může ohrozit imunitní systém, a dokonce poškodit i některé tkáně v těle. S oslabeným imunitním systémem se můžete častěji potýkat nejen s nachlazením, ale zároveň se vystavujete i riziku závažnějších onemocnění, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak a cukrovka 2. typu.

Člověk s krabicí na hlavě.
zdroj: unsplash.com

Zvýšení tělesné hmotnosti

Lidé, kteří zažívají syndrom vyhoření, mohou více přibírat na váze. Důvodů je několik, většinou jde o kombinaci biologické reakce vašeho těla, nedostatku spánku, deprese a stravovacích návyků. Všechny tyto faktory mohou přispívat k přibývání na váze.

Biologické změny, o kterých mluví, se týkají stresového hormonu kortizolu. Chronický stres totiž výrazně zvyšuje hladinu kortizolu a podle studie zveřejněné v časopise Obesity je vysoká hladina kortizolu spojena s větším obvodem pasu a zvýšenou pravděpodobností nadváhy a obezity.

Bolest svalů

Rozmanité bolesti svalů mohou být také fyzickým příznakem syndromu vyhoření. Když jste ve stresu, vaše svaly se automaticky napínají, aby chránily tělo před zraněním.

Obvykle toto svalové napětí povolí, když stres pomine, ale chronický stres způsobuje, že tělo zůstává ve stavu stresu a udržuje toto napětí. Mezi typická místa, kde tělo udržuje napětí, patří ramena, krk, hlava a záda.

Zdroj: mayoclinic.org, apa.org, onlinelibrary.wiley.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu