Plané neštovice. Proč není vhodné mazat vyrážku tekutým pudrem a jak souvisejí s pásovým oparem?

Existují nemoci, které je mnohem lepší prodělat v dětství než v dospělosti. Jednou z nich jsou bezesporu i plané neštovice. Možná i vás vaše rodiče v dětství úmyslně vzali na návštěvu ke kamarádovi či kamarádce, jehož tělo pokrývaly svědivé červené puchýřky. Výhodou planých neštovic skutečnost, že po jejich prodělání jste vůči viru, který je způsobuje, většinou již doživotně imunní. Tedy skoro…

Typická vyrážka se neobjevuje hned

Nejčastějším příznakem planých neštovic je svědivá vyrážka. Ta se ale překvapivě neobjevuje ihned. Infekce je v těle už přibližně sedm až dvacet jedna dní předtím, než se červené puchýřky objeví. Pro okolí je ale takový člověk nakažlivý již přibližně dva dny před objevením vyrážky, která nemoc prozradí. Kromě puchýřků na kůži jsou dalšími příznaky horečka, bolest hlavy, únava či ztráta chuti k jídlu. Ty se povětšinou objevují asi den až dva před vyrážkou.

Vyrážka, než se nakažený uzdraví, prochází třemi fázemi. Červené pupínky se většinou objevují nejprve na hlavě, odkud se šíří přes trup na končetiny. Následně se během několika dní z pupínků stanou puchýřky naplněné tekutinou. Konečnou fází je „uschnutí“, přeměna ve stroupek a postupné hojení. Celý proces nemoci trvá většinou okolo dvou týdnů. Množství puchýřků, které se na těle objeví, je individuální. Někdo jich má několik desítek, jiný stovky.

Virus je vysoce nakažlivý

Infekci planými neštovicemi způsobuje virus varicella zoster. Ten se přenáší nejčastěji přímým kontaktem s nakaženou osobou. Virus je pro okolí nakažlivý jeden až dva dny předtím, než se objeví vyrážka a zůstává nakažlivý až do doby, než všechny puchýřky zaschnou. Jeho nakažlivost se blíží 90 procentům. Virus se může šířit prostřednictvím slin, kašle, kýchnutí či kontaktem s tekutinou z puchýřků.

Zapomeňte na tekutý pudr

Zatímco v minulosti se většině lidí v souvislosti s planými neštovicemi automaticky vybavil tekutý pudr, dnes se jeho používání příliš nedoporučuje. Důvodem je to, že postižená kůže pod jeho vrstvou nedýchá a výsledkem je pomalejší hojení. Namísto toho lze zakoupit speciální vysušující spreje, účinný je i tea tree oil. Když se puchýřky přemění ve strupy, je vhodná aplikace zinkové masti nebo speciální olejíčky, které zabraňují vzniku jizev. Proti nepříjemnému svědění mohou pomoci antihistamika či nejrůznější chladivé gely.

Během nemoci je nutná izolace od kolektivu, například ve školce nebo ve škole, aby nedošlo k nakažení ostatních. Během nemoci se nedoporučuje dlouhé koupání ve vodě, ani pobyt na slunci. Tomu by se nemocný měl vyvarovat ještě několik týdnů po zmizení posledního puchýřku, jinak hrozí riziko vzniku pigmentových skvrn na nové kůži.

Možné komplikace

Nemoc má nejmírnější průběh u dětí mezi třemi až deseti lety. Většinou s ní nejsou spojeny žádné komplikace. Problém může vzniknout jako následek škrábání svědivých pupínků, když se do nich zanesou nejrůznější stafylokokové či streptokokové infekce, nepříjemné je i rozšíření neštovic do očí. Potenciální nebezpečí představují plané neštovice pro těhotné ženy, u nich může virus způsobit potrat či vývojové vady plodu.

Plané neštovice a pásový opar

U dospělého člověka, který plané neštovice v dětství prodělal, opětovné nakažení neštovicemi nehrozí. Po vyléčení planých neštovic se většina lidí stane vůči viru imunní. Nedojde tak k jeho opětovné aktivaci, virus zůstává v těle zdravého člověka takzvaně spící. To ale neznamená, že nemůže způsobit problémy. Typickým příkladem je pásový opar, který se objeví například v důsledku oslabené imunity či velkého stresu. Virus se totiž vlivem těchto podnětů znovu aktivuje a vrátí právě v podobě pásového oparu.

Zdroj: nhs.uk, mayoclinic.org, americanpregnancy.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu