Plavání s kontaktními čočkami může trvale poškodit váš zrak

Léto je v plném proudu, vysoké teploty vybízí ke koupání. Pozor by si měli dávat ale především ti, kteří nosí kontaktní čočky. Plavat s nimi rozhodně není dobrým nápadem. Varování pochází z případu zveřejněném v New England Journal of Medicine, jenž vypráví příběh ženy, které se po plavání s jejími kontaktními čočkami vyvinula Keratitida Akantamoeba, což je infekce narušující váš zrak.

Symptomy u ní přetrvávaly víc jak dva měsíce

Po dvou měsících intermitentní bolesti, citlivosti na světlo a rozmazaného vidění v jejím levém oku žena navštívila svého očního lékaře. Ten právě zjistil její diagnózu Acanthamoeba Keratitida, což je relativně vzácný stav, ale není rozhodně neslýchaný. Podle něj se nejedná se o běžný stav, ale většina očních klinik se s ním setká při pěti až deseti případy ročně.

Parazitům se daří zejména v teplé vodě

Dr. Fredrick, který ženu léčil, říká, že infekci Acanthamoeba Keratitida můžete snadno chytit po koupání v jakékoliv vodě – jezera, bazény, vířivky. Za normálních okolností si s ní oko hravě poradí a vy ani netušíte, že nějakou infekci máte. Jenomže pokud se v těchto vodách koupete s kontaktními čočkami, infekce se rozvine v nebezpečnou.

Čtěte také: Shannon Bream: Celé dva roky jsem žila v bolestech očí. A to hlavně při spánku. Řekli mi, že jsem přecitlivělá.

Infekce Acanthamoeba Keratitida je obtížné se zbavit, používají se oční kapky, které se do očí musí kapat každou hodinu po dobu několika týdnů. Někdy je také zapotřebí transplantace rohovky, protože infekce může způsobit její zjizvení. A právě postižená žena touto infekcí transplantaci podstoupit musela, a dokonce se její rohovka úplně neobnovila.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT