Podivné příznaky, které mohou znamenat začínající cukrovku

Mnoho lidí, u kterých se rozvine cukrovka typu 2 nemá ani tušení, že jsou nemocní. To zjistí až tehdy, kdy jim lékař doporučí krevní testy, které prokážou abnormální hladinu cukru v krvi, nebo tehdy, dokud jejich onemocnění nevygraduje takovým způsobem, že se začnou potýkat se závažnými komplikacemi.

Zanícené nebo infikované dásně

Podle nového výzkumu, který byl publikován v časopise BMJ Open Diabetes Research & Care, může být periodontitida – známá také jako onemocnění dásní – časným příznakem cukrovky typu 2. Výzkum ukázal, že lidé s onemocněním dásní, zejména ti se závažnými případy, měli vyšší míru diabetu a pre-diabetu než ti, kteří měli dásně naprosto v pořádku.

Zbarvení kůže

Dlouho předtím, než skutečně onemocníte, můžete na sobě zpozorovat tmavé zabarvení na zadní straně krku nebo v podpaží. Obvykle se jedná o známku inzulínové rezistence neboli ztrátu citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy – což může nakonec vést k narušení plicních funkcí.

Zvláštní pocity v dolních končetinách

Asi deset až dvacet procent lidí, kterým je diagnostikována cukrovka, trpí nervovým poškozením souvisejícím s touto chorobou. V raných stádiích to může být sotva patrné, kdy můžete pociťovat podivné „elektrické brnění“ v nohou nebo mít snížený cit či rovnováhu.

V ČR bylo v roce 2016 evidováno přes 900 tisíc nemocných s diabetem, většina s diabetem 2. typu. Každý rok onemocní nových 60 tisíc lidí. V roce 2018 zemřelo na diabetes mellitus 1. a 2. typu celkem 4 182 osob.

www.czso.cz

Ztráta zraku nebo sluchu

Zvýšená hladina cukru v krvi může poškodit sítnice a způsobit kolísání hladiny tekutin kolem očních bulev, což způsobuje rozmazané nebo zhoršené vidění. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí do normálu, zrak se obvykle obnoví – ale pokud není cukrovka léčena, poškození očí by se mohlo stát trvalým. Vysoká hladina cukru v krvi může také ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit poškození sluchu.

Dlouhý šlofík přes den

Při každoročním setkání Stude nemocí Evropské asociace byl představen vědecký výzkum, který zjistil, že lidé, kteří přes den spali více jak hodinu, měli o 45 procent vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky typu 2 ve srovnání s těmi, kteří si zdřímli na pár minut nebo vůbec.

Máte zkušenosti s cukrovkou? Jaké byly vaše počáteční příznaky?

Autor: Martin Liška
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu