Podle lékaře trpěla žena nadměrným stresem, ale spletl se, byla to roztroušená skleróza

Když se ve 22 letech Ashley Ringstaff odhodlala navštívit svého lékaře, protože ji trápila necitlivost a brnění v obličeji, rozhodně od něj nečekala takovou diagnózu. Řekl jí, že trpí úzkostnými stavy ze stresu, kterému čelí kvůli svým dětem a škole, co se snažila dokončit. Naštěstí té správné diagnózy se dočkala.

Bylo mi 22 let, když jsem se objednala ke svému lékaři kvůli otupělosti a mravenčení v obličeji. Zpočátku jsem si myslela, že se jedná o nějaké kousnutí hmyzem, ale příznaky přetrvávaly, tak jsem tuto možnost vyloučila. Podle slov mého lékaře to byly příznaky nadměrného stresu. Vzhledem k tomu, že vychovávám dva malé chlapce a v té době jsem si dodělávala školu, byl to jediný rozumný důvod mých potíží. Proto mi předepsal léky na úzkost a depresi – a poslal mě domů.

Doktor se spletl

I když příznaky na chvíli malinko ustoupily, vše se změnilo během návštěvy mé mámy, která byla zdravotní sestrou. Znecitlivění se rozšířilo z tváře na mé paže a nohy. Vypadalo to, že všechny mé končetiny dosluhují. Bála jsem se vzít na ruky své děti, abych je nevědomě neupustila. Jakmile máma viděla, jak mi mé tělo začíná stávkovat, okamžitě mě vzala na pohotovost.

Lékaři mi provedli test na mrtvici, také CT vyšetření hlavy, což neukázalo nic neobvyklého. O rok později jsem opět musela navštívit svého lékaře se stejnými příznaky, tehdy začal uvažovat nad obrnou v obličeji. Nakonec mě poslal k neurologovi, u kterého jsem podstoupila vyšetření magnetickou rezonancí.

Pár dnů na to jsem měla za celou dobu ty nejhorší symptomy – viděla jsem dvojitě, nemohla jsem chodit rovně a dělala mi potíže výslovnost některých slov. Opět jsem skončila na pohotovosti, kde už měli výsledky MRI. Má diagnóza zněla: roztroušená skleróza. Ukázalo se, že příznaky podobné opilosti byly ve skutečnosti relapsem roztroušené sklerózy.

Lékaři mě začali léčit IV steroidy, což pomohlo zmírnit zánět způsobující tyto stavy. Naštěstí tu byla moje máma, která mi pomáhala s celou domácností. O tři měsíce později jsem měla nejhorší relaps za celou dobu. Od té doby jsem si ale našla specialistu, který mi nepříjemné stavy pomáhá zvládat, také se aktivně zapojuji do různých programů, abych pomohla šířit osvětu ohledně této nemoci.

Zdroj: ashleyslifewithms.wordpress.com, WikiSkripta | zdroj foto: ashleyslifewithms.wordpress.com

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT